МАРКЕТИНГ

Јаневски за српска Политика: Не очекува тешка туристичка сезона, летувајте дома

Во интервју за српскиот весник “Политика”, Љупчо Јаневски, директор на АППТ ги презентира плановите и стратегијата на АППТ за помош и зајакнување на туристичката индустрија после кризата предизвикана од Ковид 19. Поголема регионална соработка и фокус на домашните туристи се спасот за оваа тешка туристичка сезона која ни претстои, вели …

Повеќе »

А1 Македонија со нов ексклузивен смартфон на пазарот: А1 Alpha 20 – најнова генерација на А1 телефони

А1 Мaкедонија го лансираше новиот А1 смартфон на пазарот – А1 Alpha 20. Овој уред е трета генерација на А1 смартфони, на кој му претходеа Smart N9 и A1 Alpha. Опремен со 19:9 HD+ екран, високо-квалитетна тројна камера (48MP+5MP+2MP), 4GB RAM и 128GB вградена меморија, A1 Alpha 20 претставува еден …

Повеќе »

Партијата за движење на Турците oбезбеди хуманитарни пакети за 2.500 семејства

Во ова тешко време на глобална пандемија на КОВИД-19, Партијата за движење на Турците (ТХП) константно повикува на колективна одговорност и солидарност. Во таа насока со помош на општинските организации на ТХП, успеавме да обезбедиме хуманитарни пакети за 2500 семејства кои беа дистрибуирани низ целата земја. Исто така дониравме 120 …

Повеќе »

НОВА ДИГИТАЛНА ПЛАТФОРМА ВО МАКЕДОНИЈА: Час за час – плати за извршена услуга со време, наместо со пари!

Здружението на граѓани „Младите можат“, преку креатонот на Фондот за иновација и технолошки развој, изработи нова дигитална платформа која што ќе помогне на македонците меѓусебно да ги споделуваат работите што уживаат да ги прават, притоа користејќи го времето, наместо пари, како ресурс. Концептот на дигиталната платформа, Временска Банка е многу …

Повеќе »

Пандемијата го заврши она што го започна Амазон

Amazon.com ја намали продажбата на многу трговци на мало, пишува The Wall Street Journal. Иако трговските центри и продавниците повторно се отвораат во Соединетите држави, пандемијата ќе направи хаос на нивната продажба, откако клиентите беа принудени да се свртат кон купување преку Интернет. Повеќе од 2 милиони работни места во …

Повеќе »

Се изготвува одлука за намалување на таксите за користење јавен простор за каменичките угостители

Угостителските објекти кои користат јавен простор пред деловните објекти во Македонска Каменица ќе бидат ослободени од плаќање комунална такса. Предлогот како што информираат од општината е изготвен од страна на градоначалничката Соња Стаменкова, а истиот како што додаваат, ќе се разгледува на следната редовна седницана каменичкиот совет. -На следната седница …

Повеќе »

Асоцијација за е-трговија: Лажни се тврдењата дека ФИТР ја подржал „Дигитални услуги за сите” поради наша поврзаност со министерката Ангеловска

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија ја демантира веста изнесена на денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ од страна на портпаролот на партијата, г-дин Наум Стоилковски. Веста, со која тој посочи дека Фондот за иновации и технолошки развој ја поддржал инцијативата „Дигитални услуги за сите” поради поврзаноста на Асоцијацијата со министерката за финансии, …

Повеќе »

Намален откупот и продажбата на земјоделски производи

Во првото тримесечје од 2020 година во земјава се откупени и продадени земјоделски производи во вкупна вредност од 4,29 милијарди денари што е за 2,9 отсто помалку во споредба со истиот период лани. Според податоците на Државниот завод за статистика, кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано …

Повеќе »

Интервју со Марија Ристовска, проект менаџер во АЕТМ: Секогаш сме на располагање за секој кој сака да отвори е-продавница 

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија се вклучува во напорите за подигнување на свеста и зголемување на понудата за е-трговијата во нашата земја. Во моментот е актуелен и Јавен повик за давање на неповратна финансиска и консултантска поддршка при отворање на нови е-продавници. Оваа активност е дел од иницијативата „Ecommerce4All” која …

Повеќе »