МАРКЕТИНГ

Каде инвестира Google Capital ?

Технолошкиот гигант Google, кој од 2009 година финансира компании во раните фази на развој преку Фондот Google Ventures, официјално го објави постоењето на уште еден инвестиционен фонд за компаниите, кои се малку понапред во развојот, јави Франс прес. Google Capital инвестира во компании кои имаат веќе солидни основи и навистина …

Повеќе »

Канцеларија во автомобилот

Концептуален модел на самоуправувачки автомобил преобразува автомобил во комплетно опремена канцеларија и место за состаноци. Давателот на флексибилниот работен простор ” Регус ” соработува со Rinspeed за развивање на концептуални автомобили XchangE , и ќе биде претставен на автомобилскиот саем во Женева во март.

Повеќе »

5G – мрежата, ќе го обедини светот

До 2020 мобилниот сообраќај на интернет ќе се зголеми повеќе од 30 пати во споредба со 2010. Но, овој сообраќај ќе биде и многу различен – ќе се зголеми не само поради зголемениот број телефоните и таблетите, но и поради зголемените машини кои ќе се користат за комуникација. Сето ова …

Повеќе »

Атлантик Група – раст во работењето во согласност со очекувањата

Загреб, 24 февруари, 2014 – Атлантик Група во 2013 година оствари приход од продажба во износ од 664,6 милиони евра, што во однос на истиот период минатата година претставува пораст од 2,5 проценти. Добивката пред камати и оданочување (EBIT) порасна за 6,4 проценти во однос на нормализираната EBIT од 2012 …

Повеќе »

Facebook го стекна WhatsApp

Facebook ја стекна мобилната апликација за комуникација WhatsApp, соопшти Марк Цукерберг преку вашиот профил во социјалната мрежа. Цената на договорот е 19 милијарди долари, што е приближно 19 пати повеќе од продажбата на стекнатата компанија. Според Bloomberg, слична дарежлива проценка е карактеристична само за некои фармацевтски компании кои развиваат лекови …

Повеќе »

Кина купи дел од Peugeot Citroеn

Водечката француска автомобилска група PSA Peugeot Citroеn официјално го потврди влегувањето на кинеската компанија Дунфан ( Dongfang ) при што се зголеми капиталот со вкупно 3 милијарди евра, пренесоа Франс прес и ДПА. Француската држава и Дунфан ќе инвестираат 800 милиони евра во оваа операција на неколку фази. По завршувањето …

Повеќе »

Skoda е подготвена со Octavia Scout

Чешката компанија Skoda ја објави првата официјална информација за Octavia Scout. Автомобилот ќе дебитира пред пошироката јавност во автосалонот во Женева. Се одликува со црни пластични панели со сиви тримови, поширок преден воздушен отвор и повисока силуета. Погонот е на сите четири тркала, дело на Haldex 5.

Повеќе »

Профитот на Renault падна на половина

Францускиот автомобилски концерн Renault објави дека профитот му е паднат речиси половина минатата година, иако продажбата почнала да се обновува, поради големите трошоци за реструктуирање, пренесоа американските медиуми. Производителот на Twingo и Clio посочи дека планира да ја подобри својата производна линија од есен при што очекува проширување на неговото …

Повеќе »

100 -те највредни брендови во светот

Apple уште еднаш го предводи глобалниот рејтинг на највредните брендови. Листата е изготвена од лондонската консултантска фирма за маркетинг истражувања Brand Finance. Сајтот објави листа на 500 -те највредни брендови на планетата. Рангирањето одредува брендови кои најмногу ги зголемуваат приходите на компаниите, како и нивната вредност, која секоја фирма би …

Повеќе »