МАРКЕТИНГ

2,7 % раст во продажбата на BMW во ноември

Германскиот производител на луксузни автомобили BMW се здоби со рекордно високи продажби на возила во ноември, пренесе “BBC”. Продажбата на компанијата во извештајниот период се зголемила за 2,7 % на годишна основа до 174 996 возила. Бројката вклучува возила со марките BMW, Mini и Rolls-Royce. Растот е помогнат од најдобрата …

Повеќе »

Корисниците не веруваат на онлајн коментарите за производите и услугите

Половина од корисниците во Велика Британија и 48% од оние во САД веруваат дека барем еден од коментарите за производ или услуга кои ги читаат онлајн, се менувани. И во двете држави повеќето луѓе мислат дека компаниите ги кријат негативните коментари, покажа истражувањето на Bazaarvoice, базирано на анкетирање на 3.000 …

Повеќе »

Facebook ги принудува компаниите да плаќаат за промовирање

Компаниите ќе мора да плаќаат за да може објавените информации во нивните групи да ги гледаат фановите на Facebook. Веќе неколку месеци се забележува ограничување кај корисниците, до кои достигнуваат корпоративните постови. Сега сепак информациите беа потврдени од социјалната мрежа.

Повеќе »

Facebook додава копче Unfollow

Од Facebook најавија дека ќе додадат уште еден начин за филтрирање на протокот на вести во социјалната мрежа, воведувајќи копче ” Unfollow ” (во превод “, не го следам ” или ” престанувам да го следам ” , б.ред .), пренесе Techcrunch.

Повеќе »

H & M може да отвора продавници и во Индија

Шведскиот синџир продавници за малопродажба со облека и модни додатоци – Hennes & Mauritz ( H & M ), го доби конечното одобрение на владата во Индија да отвора продавници во земјата. Еден од најголемите модни синџири во светот планира да инвестира 7,2 милијарди индиски рупии (еднакво на 115,5 милиони …

Повеќе »

Fujitsu го објави првиот во светот лаптоп, кој ги препознава вените на дланка

Јапонскиот производител Fujitsu го објави првиот лаптоп во светот со технологија за препознавање на вените на дланка. Моделот Celsius H730 е со вградена технологија PalmSecure која ја скенира шемата на вените на дланка, уникатна за секој човек, и при препознавање овозможува пристап на корисникот до компјутерот.

Повеќе »

Социјалните мрежи се извор на 1 % од сообраќајот кон сајтовите за трговија

Онлајн продажбата за време на црниот петок предвиде нов рекорд, но социјалните мрежи имаат мал директен придонес за тоа според истражувањето на IBM. Според истражувањето само 1% од нивните купувања и сообраќајот кон сајтовите за е-трговија последната недела се директно генерирани од социјалните мрежи. Податоците се слични со резултатите од …

Повеќе »

McDonald’s се разделува со Heinz поради Burger King

Пред неколку недели, двете компании ги прекинаа бизнис односите, поради фактот што Heinz го имаат вработено поранешниот шеф на Burger King како свој извршен директор. Тоа значи дека сите ресторани на McDonald’s во целиот свет престануваат да го нудат овој кечап на клиентите.

Повеќе »

Компаниите кои се рекламираат најмногу во Facebook

На крајот на 2012 и почетокот на 2013 година Facebook ставија крај на ” промоцијата “, при што го ограничија прикажувањето на позициите на бизнис страниците. Така публикациите веќе не се гледаа од сите фанови и компаниите требаше да започнат да си плаќаат, ако сакаат да стигнат до поголема публика. …

Повеќе »