МАРКЕТИНГ

АЕТМ: Нови 322 е-продавници регистрирани во првите девет месеци од годинава

Компаниите се повеќе отвораат онлајн продавници или одлучуваат да бидат дел од локална „marketplace” (маркетплејс) платформа. Дека Македонците во текот на првите девет месеци од 2020 година стекнуваат се повеќе доверба кон е-трговијата и онлајн нарачките, може да се заклучи и од растот на бројот и вредноста на онлајн трансакциите …

Повеќе »

ГРАД СКОПЈЕ ДОДЕЛИ ПАКЕТЧИЊА ЗА СОЦИЈАЛНО РАНЛИВИ КАТЕГОРИИ ДЕЦА

По повод Нова година, Град Скопје со желба за многу среќа и здравје  во 2021 додели пакетчиња за социјално ранливи категории деца од институции  кои  традиционално ги помага. Во пресрет на Новогодишните празници 250 деца добија новогодишни пакетчиња од Град Скопје.100 пакетчиња им беа доделени на децата од Дневен Центар …

Повеќе »

МАКЕДОНСКИОТ ФИЛМ ОСТАНУВА НАШ НАЈГОЛЕМ КУЛТУРЕН АМБАСАДОР, ДОКАЗ Е ПОСЛЕДНИОТ УСПЕХ НА “ХОМО” КОЈ ОДИ НА ПРЕСТИЖНИОТ ФЕСТИВАЛ ВО ГОА

Изминатите три години наш најголем амбасадор во културата беше токму филмот. Четири години по ред македонски филм е во официјална селекција на Санденс – најзначајниот фестивал за независен филм во САД, но и во светот. Во овој период, македонски филм беше присутен и на официјалната програма на Берлинале и влезе …

Повеќе »

Презентација на финалниот мониторинг извештај за медиумските реформи

Настан „До каде сме со медиумските реформи” ќе се одржи денеска во организација на Фондацијата за интернет и општество – Метаморфозис. На настанот, како што соопштија од Фондацијата, ќе се презентира финалниот мониторинг извештај за медиумските реформи како и препораките од фокус групата од проектот „Опсерваторија на медиумските реформи 2″ …

Повеќе »

Пријави кршење на здравствените протоколи за заштита од коронавирус и недозволено групирање на журки, славења дома, во викендичка или изнајмен простор

Пријави кршење на здравствените протоколи за заштита од коронавирус и недозволено групирање на журки, славења дома,  во викендичка или изнајмен простор на бесплатниот телефонски број 0800 00 201 или на меил адресата: mvrinformaciiuslugi@moi.gov.mk Во насока на доследно и целосно почитување на уредбите на Владата на Република Северна Македонија, односно мерките …

Повеќе »

Запознајте ги Гранд милионерите!

Во просториите на Гранд кафе во Скопје беше одржан свечен прием на кој беа доделени главните награди од наградната игра „Стани Гранд милионер“. На тој начин Гранд кафе забележа уште една успешна наградна игра која предизвика огромен интерес и во која секојдневно пристигнуваа голем број на пријави, а Гранд испрати …

Повеќе »

Волонтерите од организацијата САНО добија новогодишна донација од Македонски Телеком

Поддршка на хуманоста – за поубав крај на годината и почеток на Новата Подарувањето и грижата се вообичаени за овој период од годината, но за волонтерите од организацијата САНО, кои им помагаат на децата со малигни заболувања и нивните родители, грижата и поддршката се секојдневие. Овие херои кои се соочиле …

Повеќе »

Отворена изложбата педесет години творештво на ликовниот уметник Мице Јанкуловски

Во галеријата на „Завод и Музеј Струмица” синоќа беше отворена самостојна изложба од делата на ликовниот уметник Мице Jанкуловски по повод 50 години од творештвото, а беше промовирана и публикацијата „Мицко Мице Јанкуловски-сликарство”. Изложбата ја отбори градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски, кој истакна дека Мице Јанкуловски е уметник со специфична …

Повеќе »

Мохамед Јунус за „Лице в лице“: Најдобра одлука е да не се вратиме назад!

Со ексклузивно видео интервју со нобеловецот Мохамед Јунус, Платформата за одржлив развој „Лице в лице“ го промовира своето ново, 43. издание,  посветено на човековите права. Премиерата е закажана за вечерва од 19 часот, на каналот на „Јутуб“ на „Лице в лице“, а ќе биде споделено и на официјалниот настан на …

Повеќе »