МАРКЕТИНГ

Кои социјални мрежи растат најбрзо во светот?

Google+ e втората најголема социјална мрежа во светот, со 26% удел на интернет корисници во светот во првиот квартал на 2013 година. Тоа го покажа анализата на истражувачката компанија GlobalWebIndex, пренесува eMarketer. Така Google+ го помина Twitter, кој останува четврти со 22% учество. Водечката позиција ја задржува Facebook со малку …

Повеќе »

Туркиш ерлајнс веќе е спонзор на Борусија Дортмунд

Туркиш ерлајнс стана спонзор на германскиот фудбалски тим Борусија Дортмунд во жестоката конкуренција со авиопревозникот од Персискиот залив.По Барселона и Манчестер Јунајтед, Борусија Дортмунд стана третиот фудбалски гигант, спонзориран од THY, кој се стреми кон доминантна улога во авиосообраќајот. Договорот доаѓа точно на време – пред моментот во кој Борусија …

Повеќе »

Новaтa ŠKODA Octavia пристигна и во Македонија!

Автомобилот освојува со својата атрактивност, уште поголем простор, бројни иновативни решенија, моќни и ефикасни мотори, како и пониска потрошувачка на гориво. Автомобилот прогласен за “Најдобар дизајн на годината” од страна на списанието “AutoDesign & Styling” отсега ќе се вози и на македонскиот асфалт, благодарение на генералниот импортер за ŠKODA – …

Повеќе »

Рекламата, која се гледа само од деца

Шпанската фондација ANAR создаде оригинална реклама, за заштитата на децата, жртвите на насилство, како и безбеден начин за да побараат помош. Тоа е постер кој прикажува различни нешта, во зависност од тоа дали се гледа од дете или возрасен човек. “Тајната” на постерот се крие во покривниот слој, благодарение на …

Повеќе »

Профитот на Facebook се зголемил за 38%

За првото тримесечје од 2013 година профитот на Facebook се зголемил за 38% – до 1,46 милијарди долари. Чистата добивка е 219 милиони долари – со 14 милиони повеќе во однос на истиот период од 2012 година. Поголемиот профит се должи на зголемените приходи од објавување на реклами.

Повеќе »

Во САД гледаат по 10 милијарди интернет видео реклами месечно

Рекламата на онлајн видеото изгледа постигнала значително достигнување – во САД веќе е нормално интернет корисниците да гледаат над 10 милијарди реклами месечно, според comScore. Ефикасноста сепак е нешто сосема друго. Тоа значи дека само половина од сите луѓе кои се присутни во даден месец отвориле реклама во видео.

Повеќе »

Vodafone сака 120 милијарди $ од Verizon Wireless

Не помалку од 120 милијарди долари сака да добие Британската компанија за телекомуникации Водафон, за својот удел во вториот по големина американски оператор Verizon Wireless, објави Ројтерс. Водафон поседува 45% од Verizon Wireless. Контролниот пакет припаѓа на американската корпорација Verizon Communiciotion, која веќе понудиле 100 милијарди долари за уделот на …

Повеќе »

Great Wall навлегува во САД

Кинескиот производител на автомобили Great Wall планира влез на американскиот пазар во 2015. Веста стана јасна за време на меѓународниот патен салон во Шангај. Во Кина, а од неодамна и во Европа, Great Wall трупа популарност со своите мали модели и со големите SUV. Токму оваа кинеската фирма ќе атакува …

Повеќе »