МАРКЕТИНГ

Успех – Брајан Трејси

Успехот е цел, а се останато се коментари. Сите успешни луѓе се многу фокусирани. Тие знаат што сакаат и се насочени само кон целите за да го остварат, секој Божји ден. Вашата способност да ставате цели е мајсторска вештини за успех. Целите ги отклучуваат вашите позитивни мисли и идеи и …

Повеќе »

21 совети за успех!

1. Ожени се (омажи се) за вистинскиот човек. Само ова решение определува 90% од твојата идна среќа или несреќа во животот. 2. Работи она што ти дава задоволство и што го заслужува твоето време и талент. 3. Прави од повеќе од луѓето што очекуваат и прави со задоволство. 4. Биди …

Повеќе »

„Европа“ во новогодишно руво?

Во пресрет на новогодишните празници фабриката за чоколади, вафли и бонбони „Европа“ подготви специјален дизајн на своите производи. Следејќи ги светските стандарди „Европа“ го промени изгледот на старите производи, но во исто време на пазарот ќе понуди и сосема нови производи. Асортиманот на фабриката е збогатен со новогодишно млечно чоколадо …

Повеќе »

Авторитетното американско списание Newsweek ќе излезе за последен пат на хартија

Авторитетното американско списание Newsweek ќе излезе за последен пат на хартија на 31 декември и на почетокот на следната година ќе продолжи да постои само во електронска верзија, соопшти агенцијата Reuters. Новата целосно електронска верзија на списанието ќе се вика Newsweek Global и ќе биде иста за целиот свет (досега …

Повеќе »

L’Oréal го проширува своето присуство на пазарот за козметика

Во последните месеци делот на L’Oréal за луксузна козметика го надомести доцнењето на пазарот на масовните брендови. Францускиот козметички гигант L’Oréal соопшти дека постигнал договор за купување на производителот на декоративна козметика Urban Decay Cosmetics, објави The Wall Street Journal. Така компанијата напредува со уште еден чекор на брзорастечки пазар …

Повеќе »

Интересни стории поврзани со некои од најголемите брендови

Големите компании ги поврзуваат нивните логоа за некоја интересна сторија која објаснува зошто и од кои причини компанијата се одлучила за тоа лого. Без разлика за кое лого се работи, факт е дека секоја креација е дело на добрата маркетиншка креативност. Тоа е случај со компаниите: McDonalds, Apple, Mercedes Benz …

Повеќе »

Македонските вина претставени во Канада

Македонски вина од винаријата „Далвина“ викендов беа претставени на традиционалниот меѓународен вински фестивал ,,Gourmet food&Wine Expo“ во Торонто. Промоцијата беше во организација на винската агенција Далвина од Канада. На отварањето на фестивалот присуствуваше генералниот конзул на Република Македонија во Торонто Драган Ѓурчевски и економскиот промотор Ирена Георгиевска.

Повеќе »