МАРКЕТИНГ

Погледнете ја рекламата која ги изнервира сите мажи! (Видео)

Голем број на мажи кои ја гледаа рекламата на “Самсунг” во најголемиот сајт за видеосподелување YouTube, беа револтирани. Во видеото се гледа како една жена си доаѓа дома и повторно го гледа својот маж на вообичаеното место – на каучот пред телевизорот, да јаде нешто.

Повеќе »

Како размислуваат богатите?

Повеќето богати луѓе во светот имаат различен однос кон парите во споредба со сите други. До овој заклучок стигнува Стив Сиболд по серијата интервјуа кои ги прави во текот на три децении. Во својата книга “Како мислат богатите” тој ја објаснува нивната филозофија во однос на парите, информира економи.

Повеќе »

Кои се страниците со најмногу „допаѓања“ на Facebook?

Копчето “ми се допаѓа” сe притиска милиони пати секој ден. На Facebook веќе има над милијарда активни корисници од целиот свет – вклучително светски личности, брендови и компании кои се натпреваруваат кој ќе собере најмногу онлајн фанови. Во текот на три месеци онлајн порталот за трендови netz-trends.de подготви споредба помеѓу …

Повеќе »

Што симболизираат боите во маркетингот?

Боите имаат значително влијание врз перцепцијата на брендот и изборот на потрошувачот. Една боја може да не стимулира да купиме, друга да не откаже. Избор првенствено зависи од приоритетите на компанијата и целната публика. Психологијата на боите е само еден дел од сложувалката при изработката на корпоративното лого, но особено …

Повеќе »

Списанието Forbes изготви ранг на најскапите брендови во светот

Главната причина да се зацврстат трговските марки на пазарот, е долгогодишното признание на корисниците. Според аналитичарите на Forbes не е изненадување дека кога избираат дадени производи, потрошувачите бараат познати трговски марки. Аналитичарите се определиле за најскапи трговските марки кои имаат долгогодишна силна врска со потрошувачите, како и висока финансиска вредност.

Повеќе »

Кои социјални мрежи растат најбрзо во светот?

Google+ e втората најголема социјална мрежа во светот, со 26% удел на интернет корисници во светот во првиот квартал на 2013 година. Тоа го покажа анализата на истражувачката компанија GlobalWebIndex, пренесува eMarketer. Така Google+ го помина Twitter, кој останува четврти со 22% учество. Водечката позиција ја задржува Facebook со малку …

Повеќе »

Туркиш ерлајнс веќе е спонзор на Борусија Дортмунд

Туркиш ерлајнс стана спонзор на германскиот фудбалски тим Борусија Дортмунд во жестоката конкуренција со авиопревозникот од Персискиот залив.По Барселона и Манчестер Јунајтед, Борусија Дортмунд стана третиот фудбалски гигант, спонзориран од THY, кој се стреми кон доминантна улога во авиосообраќајот. Договорот доаѓа точно на време – пред моментот во кој Борусија …

Повеќе »