МАРКЕТИНГ

Новaтa ŠKODA Octavia пристигна и во Македонија!

Автомобилот освојува со својата атрактивност, уште поголем простор, бројни иновативни решенија, моќни и ефикасни мотори, како и пониска потрошувачка на гориво. Автомобилот прогласен за “Најдобар дизајн на годината” од страна на списанието “AutoDesign & Styling” отсега ќе се вози и на македонскиот асфалт, благодарение на генералниот импортер за ŠKODA – …

Повеќе »

Рекламата, која се гледа само од деца

Шпанската фондација ANAR создаде оригинална реклама, за заштитата на децата, жртвите на насилство, како и безбеден начин за да побараат помош. Тоа е постер кој прикажува различни нешта, во зависност од тоа дали се гледа од дете или возрасен човек. “Тајната” на постерот се крие во покривниот слој, благодарение на …

Повеќе »

Профитот на Facebook се зголемил за 38%

За првото тримесечје од 2013 година профитот на Facebook се зголемил за 38% – до 1,46 милијарди долари. Чистата добивка е 219 милиони долари – со 14 милиони повеќе во однос на истиот период од 2012 година. Поголемиот профит се должи на зголемените приходи од објавување на реклами.

Повеќе »

Во САД гледаат по 10 милијарди интернет видео реклами месечно

Рекламата на онлајн видеото изгледа постигнала значително достигнување – во САД веќе е нормално интернет корисниците да гледаат над 10 милијарди реклами месечно, според comScore. Ефикасноста сепак е нешто сосема друго. Тоа значи дека само половина од сите луѓе кои се присутни во даден месец отвориле реклама во видео.

Повеќе »

Vodafone сака 120 милијарди $ од Verizon Wireless

Не помалку од 120 милијарди долари сака да добие Британската компанија за телекомуникации Водафон, за својот удел во вториот по големина американски оператор Verizon Wireless, објави Ројтерс. Водафон поседува 45% од Verizon Wireless. Контролниот пакет припаѓа на американската корпорација Verizon Communiciotion, која веќе понудиле 100 милијарди долари за уделот на …

Повеќе »

Great Wall навлегува во САД

Кинескиот производител на автомобили Great Wall планира влез на американскиот пазар во 2015. Веста стана јасна за време на меѓународниот патен салон во Шангај. Во Кина, а од неодамна и во Европа, Great Wall трупа популарност со своите мали модели и со големите SUV. Токму оваа кинеската фирма ќе атакува …

Повеќе »

На кафе со шефот на Applе

Ако сакате да пиете кафе со шефот на Apple Тик Кук во седиштето на компанијата – тоа е вашата шанса. Непрофитната организација CharityBuzz од Њујорк ја организира оваа аукција во партнерство со Центарот за правда и заштита на човековите права Роберт Кенеди. До сега на страната на аукцијата има 9 …

Повеќе »

Шефот на синџирот Next подари бонус на вработените

Главниот извршен директор на еднenод најголемите ланци за облека Next Лорд Волфсен им подари бонуси во износ од 2,4 милиони фунти на своите потчинети, објави весникот Guardian. Бонусот што е добиен за доброто управување во последните 3 години, ќе биде распределен еднакво на вкупно 19 400 вработени. Па, сите назначени …

Повеќе »

Инвестициите на VW, BMW и другите автомобилски производители

На позадината на поевтинувањето на јенот и европската должничка криза Volkswagen AG и други германски производители на автомобили планираат да потрошат над $ 25 милијарди до 2017 година, за да го прошират производството надвор од локалниот регион и да се заштитат од валутните флуктуации, информира Bloomberg. BMW AG, која веќе …

Повеќе »