МАРКЕТИНГ

Vodafone сака 120 милијарди $ од Verizon Wireless

Не помалку од 120 милијарди долари сака да добие Британската компанија за телекомуникации Водафон, за својот удел во вториот по големина американски оператор Verizon Wireless, објави Ројтерс. Водафон поседува 45% од Verizon Wireless. Контролниот пакет припаѓа на американската корпорација Verizon Communiciotion, која веќе понудиле 100 милијарди долари за уделот на …

Повеќе »

Great Wall навлегува во САД

Кинескиот производител на автомобили Great Wall планира влез на американскиот пазар во 2015. Веста стана јасна за време на меѓународниот патен салон во Шангај. Во Кина, а од неодамна и во Европа, Great Wall трупа популарност со своите мали модели и со големите SUV. Токму оваа кинеската фирма ќе атакува …

Повеќе »

На кафе со шефот на Applе

Ако сакате да пиете кафе со шефот на Apple Тик Кук во седиштето на компанијата – тоа е вашата шанса. Непрофитната организација CharityBuzz од Њујорк ја организира оваа аукција во партнерство со Центарот за правда и заштита на човековите права Роберт Кенеди. До сега на страната на аукцијата има 9 …

Повеќе »

Шефот на синџирот Next подари бонус на вработените

Главниот извршен директор на еднenод најголемите ланци за облека Next Лорд Волфсен им подари бонуси во износ од 2,4 милиони фунти на своите потчинети, објави весникот Guardian. Бонусот што е добиен за доброто управување во последните 3 години, ќе биде распределен еднакво на вкупно 19 400 вработени. Па, сите назначени …

Повеќе »

Инвестициите на VW, BMW и другите автомобилски производители

На позадината на поевтинувањето на јенот и европската должничка криза Volkswagen AG и други германски производители на автомобили планираат да потрошат над $ 25 милијарди до 2017 година, за да го прошират производството надвор од локалниот регион и да се заштитат од валутните флуктуации, информира Bloomberg. BMW AG, која веќе …

Повеќе »

Нов финансиски центар ги привлекува парите на богатите

Швајцарија е под опсада. До 2020 година, таа ќе ја изгуби својата позиција на светската дестинација број 1 за парите на супербогатите. Нов финансиски центар ќе биде Сингапур. Тоа го предвидува извештајот на приватната група за банкарски истражувања WealthInsight, пренесува Business Insider. Документот е детална анализа на движењето на протокот …

Повеќе »

Пад во продажбата на автомобили во ЕУ

Падот за сите марки во првите три месеци на 2013 година. достигна 9,8%. Регистрациите на новите автомобили во март се намалиле со 10,2%, што е 18-ти последователен месец на пад на продажбата на автомобили во земјите од Европската унија (ЕУ), објавија од Европската асоцијација на автомобили (ACEA). За првите три …

Повеќе »

Авиокомпанија наплаќа според тежината на патниците

Патниците на авиокомпанијата “Ер Самоа” ќе ја плаќаат цената за билетите во зависност од сопствената тежина. Ова се однесува на летовите помеѓу островите на Пацификот во државата Самоа или до соседните острови, кои се американски. Наместо да бидат наплатени за место, патниците ќе мора да плаќаат помеѓу $ 1 и …

Повеќе »

Google Translate ќе работи без интернет

Услугата Google Translate сега може да работи без интернет, пишува TechNews. Од офлајн верзијата ќе може да имаат корист корисниците на мобилниот оперативен систем Android. Функцијата е реализирана како апликација за најпопуларната платформа. За да работи, преведувачот има потреба од претходно инсталирани јазици. Во моментов се достапни 50 јазични пакети.

Повеќе »