Breaking News

МАРКЕТИНГ

Регионална консултација за родова еднаквост и борба против насилството врз жените и семејното насилство

Клучните предизвици за интеграцијата во Европската Унија и родовата еднаквост во регионот, научените лекции од спроведувањето на Истанбулската конвенција за спречување и борба против насилството врз жените и семејното насилство и одбележувањето на Меѓународниот ден на ОН за елиминирање на насилството врз жените (25 ноември), се дел од темите за …

Повеќе »

Одбележување на Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Во Свечената сала на Владата денеска ќе се одржи настан по повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост 3 декември на кој ќе се обрати премиерот Димитар Ковачевски. Како што информираат од Владата, покрај премиерот Ковачевски, на настанот ќе се обратат и министрите за труд и социјална политика и за …

Повеќе »

„Партнерство за одржливи локални самоуправи“ – Годишен форум за локална самоуправа

„Партнерство за одржливи локални самоуправи“ е насловот на Вториот годишен форум за локална самоуправа, што ќе се одржи денеска во Скопје, во рамки на проектот на УСАИД за зајакнување на капацитетите за искористување на ресурсите. На форумот, ќе бидат презентирани измените и дополнувањата на Законот за финансирање на единиците на …

Повеќе »

Маестро Симон Трпчески е Маж на годината за 2022

Прогласени најуспешните мажи во Македонија Маестро Симон Трпчески е добитник на наградата „Маж на годината“ за 2022 година, на официјалниот избор „Мажи на годината“ во организација на Фрајдеј Комуникации и Џентлмен Магазин. Вчера, се одржа гламурозната манифестација „Мажи на годината“ настан поддржан од Casinos Austria International Macedonia, по петти јубилеен пат во …

Повеќе »

Денес, среде Париз се одржува меѓународна конференција за македонистика

Денес, среде Париз, во Франција, на Националниот институт за ориентални јазици и култури се одржува меѓународна конференција за македонистиката како ретка научна дисциплина. Оваа конференција, следи неколку месеци по одлуката за прифаќање на иницијативата за вклучување на македонистиката во француско-германскиот проект којшто има за цел да ги мапира ретките дисциплини …

Повеќе »

Дизајнерка на „Баленсијага“ објавувала бизарни фотографии со деца

Дизајнерката на „Баленсијага“, Лота Волкова на својот Инстаграм-профил објавувала бизарни фотографии со деца. На сликите се гледа легнато девојче во костим за капење, со лице како кукла, момче со штикли, кревет прекриен со црвени дамки и плишано мече врзано со црвена лента… Но, има и маж и жена со пластична …

Повеќе »

Пехчевски од Еко-свест: Ако одговорот на властите е јаглен, мазут и дизел, тогаш животната средина и здравјето се секундарни

Се зголемува бројот на домаќинства и во деловите што не се покриени со централното греење, се зголемува бројот на автомобили додека истовремено се зголемува нивната просечна старост, повеќе помали и поголеми индустрии се префрлаат на позагадувачки горива заради цената итн. Мерките што се спроведуваа или се планирани се недоволни за да …

Повеќе »

Автентична храна и музика од Босфорот во Скопје

За автентичноста на настанот ќе се погрижат врвни готвачи кои специјално ќе допатуваат од Турција. Тие ќе подготвуваат разновидни турски специјалитети по традиционални рецепти и состојки кои потекнуваат директно од Анадолија, Кападокија и централна Турција.

Повеќе »

Конзерваторска приказна за сликата „Турска бања “

Со стручно-научна поддршка на Институтот за историја на уметноста на Филозофскиот факултет на Универзитетот во Белград, во рамките на дводневната научна конференција во изминатиот викенд, истакнати експерти од Србија, Хрватска, Северна Македонија и Франција презентираа нови толкувања. на творештвото на Шумановиќ како и на други значајни претставници или уметнички манифестации …

Повеќе »

GIVING TUESDAY – ДАРЕЖЛИВ ВТОРНИК ЗА ПРВ ПАТ СЕ ОДБЕЛЕЖУВА И ВО НАШАТА ЗЕМЈА!

Во организација на Центар за социјални иницијативи Надеж и Хуманитарни акци.мк денес за прв пат го прославуваме Giving Tuesday – Дарежлив Вторник и во нашата земја, како дел од глобалното движење. GivingTuesday – Дарежлив Вторник е создаден во 2012 година како едноставна идеја: ден кој ги поттикнува луѓето да прават …

Повеќе »