МАРКЕТИНГ

КОНЦЕРТИ ЗА ПАМЕТЕЊЕ НА НЕДЕЛА НА ДИЗАЈНОТ ВО СКОПЈЕ

На Неделата на дизајнот во Скопје годинава ќе има десет концерти на музичари и диџеи од регионот, кои ќе настапат на сцената во поткровјето на Јавна соба. Еден од ѕвездите на разновидната музичка програма годинава е српскиот музички продуцент и диџеј Марк Фанк кој веќе настапи на отворањето на 21. …

Повеќе »

Агенцијата за туризам предвидува зголемување на полски туристи и во 2019 година помеѓу 40 до 50 отсто

Македонија заедно со уште 500 изложувачи од 50 држави, три дена од 22-ри до 24-ти ноември ќе биде промовирана на 25-тото издание на меѓународниот саем за туризам во Варшава, “TTWARSAW”. Претставници на Агенцијата за туризам предводена од директорот Љупчо Јаневски, како и претставници од приватниот сектор, ресторан Острово Св Наум, …

Повеќе »

Млекара Здравје со донација на зимски јакни за граѓаните на кои им е потребна помош

Насмевки и задоволство за вниманието можеше да се забележи на лицата на граѓаните сместени во Дневниот центар за деца на улица – Шуто Оризари и на бездомните лица сместени во времениот објект за лица со поддржано живеење – Визбегово. Млекара Здравје под мотото „Здравје во твои раце“, продолжува со хуманитарните …

Повеќе »

Нови лебови од Жито лукс- пребиотски, протеински, фит и 100% ржан леб

Жито Лукс ја збогати понудата на пазарот и во својата широка палета лебови додаде четири нови специјални видови леб: 100% интегрален тост со пребиотик, протеински, 100% ржан и ФИТ тост леб, кои претставуваат одговор на барањата на пазарот и се идеални за сите оние кои се грижат за својата исхрана. …

Повеќе »

Од оваа нова сезона на „Арена“ победникот ќе освои 120.000 денари

Eдинствениот квиз на знење во Македонија, квизот „Арена“, кој се емитува на Алфа ТВ продолжува со својот поход за пронаоѓање на натпреварувачите кои сакаат да го покажат огромното знаење. Почетокот на 4-та сезона носи многу промени, а најинтересната за сите оние пријавени е главната награда од 120.000 денари. Во изминатите …

Повеќе »

Вип продолжува со реализација на едукативната програма за деца за безбедно користење на интернет низ целата земја

Едукативната програма за деца – “Интернетот не e само игра. Кликај безбедно…” на телекомуникациската компанија Вип продолжува и во учебната 2018/2019 година. Вториот циклус на програмата, кој оваа година е предвидено да опфати повеќе од 20 основни училишта од различни градови на Република Македонија, започна денес во О.О.У. „Крсте Мисирков“ …

Повеќе »

(ВИДЕО) Mакедонскиот филм „Воени кучиња“ сеуште го држи првото место на натпреварот „Филм конверт“

Македонски краток филм „Воени кучиња“, на режисерите Пеце Здравковски и Бојан Соклевски, повторно е дел од интернационален натпревар за краткометражни филмови, овој пат на натпреварот „Филм конверт“, и засега убедливо го држи првото место, пишува реномираниот Екран.мк. „Гласањето трае до 18 ноември, а секој глас е добредојден за да се …

Повеќе »

Најголемиот музички фестивал во светот „Пинкпоп“ ќе започне со продажба на пиво низ цела Холандија

Заедно со главниот спонзор Бренд Биер, фестивалот Pinkpop ве враќа на 50-тото издание, гледајќи во последните 49 изданија. „Тоа е она што ќе го направиме – специјално дизајнираниот Pinkpop bierblikken“, изјавија од компанијата. Овие лименки пиво ќе бидат достапни следната година низ цела Холандија во разни супермаркети и, се разбира, …

Повеќе »

Интервју со Мухамед Сејдини – ВД Председател на ФФМ: Инвестицијата во фудбалски игралишта е добра инвестиција! 

Важите за долгогодишен фудбалски работник кој одлично ги познава состојбите во македонскиот фудбал. Човек кој долго време е во Фудбалската федерација на Македонија и кој одлично ги познава внатрешните структури и односи, поради што и сосема природно беше да ја вршите функцијата в.д. председател на ФФМ. Работите функционираат одлично, постои …

Повеќе »