МАРКЕТИНГ

Ова е рекламата, која ја запали Америка

Некако покрај целата врева околу Супербоул, победата на Балтимор, бакнежот на Бар Рафаели и рекламите на Audi, Mercedes и Volkswagen, пропуштија уникатен секси рекламен клип на Carl’s Jr. Во главната улога овој пат влегува скандинавската божица Нина Агдал. Манекенката го врти интересниот задник на плажа, во редок црн костим за …

Повеќе »

Скриената реклама е насекаде

Навикнати сме со рекламните блокови на телевизија. Независно што се досадни, во повеќето случаи едноставно го исклучуваме звукот и трпеливо чекаме да продолжи филмот кој го гледаме. Кога пак во некое предавање или филм се појави шише вода со етикета или камерата се фокусира на името на трговски центар, тогаш …

Повеќе »

Колку чини 30 секунди реклама во Super Bowl?

Најголемиот светски спортски настан – Super Bowl, покрај големиот интерес кај гледачите, претставува настан кој е од огромно значење и за рекламните компании кои минатата година одвојуваа по 3,4 милиони долари за 30-секунден рекламен спот. Веќе е познато дека за овој настан специјално се снимаат реклами, и истите најпрво се …

Повеќе »

Што да прашате пред да изнајмите PR агенција?

Одлуката дали да изнајмите надворешна PR агенција може да биде тешка. Никој не може да ви го гарантира 100% посакуваниот резултат, а трошоците можат да се покажат големи, пишува entrepreneur.com. Што треба да дознаете за своите идни партнери, пред да ги вработите? Еве неколку прашања со кои да започнете:

Повеќе »

Новата директорката на Yahoo го врати растот на приходите

Мариса Мајер успеа да го крене на нозе, Yahoo. За последното тримесечје на 2012 приходи Yahoo има пораст од 2%, односно до 1.35 милијарди долари во однос со истиот период од претходната година. Профитот на компанијата за четвртиот квартал од 2012, сепак се намалил за 8% на годишно ниво т.е. …

Повеќе »

Philips се повлече од бизнисот со ТВ, видео, аудио и компјутерска опрема

Philips престанува да произведува телевизори, аудио системи, преносни аудио и видео плеери, слушалки и компјутерски периферни уреди. Од компанијата соопштија дека ќе насочат своето внимание кон производство на домашни електрични апарати и апарати за одржување на лична хигиена и здравјето. Холандскиот производител ги продаде фабриките за аудио-визуелна опрема на јапонската …

Повеќе »

Со оригинална идеја Google освои печатена реклама

Американскиот весник USA Today објави дека го наградува Google со печатените реклами на целите страници со вкупна вредност од 1 милион долари за идејата и за рекламирање на социјалната мрежа Google +. Со оваа идеја интернет гигантот освои конкурс за најдобра креативна и оригинална печатена реклама, организирана од весникот.

Повеќе »

Како трговските центри не тераат да купуваме повеќе?

Трговските центри одамна не се само место за шопинг, туку имаат и социјални функции – во него луѓето го поминуваат слободното време, се забавуваат и се среќаваат со пријателите. Се разбира дека трговските центри се обидуваат на секаков начин да го монетаризират зајакнатиот интерес за нив, особено во услови на …

Повеќе »

Apple ги губи младите корисници

Производите на Apple веќе “не се број еден” за младите корисници. Ова го изјави за Forbes, Тина Велс од Buzz Marketing Group, пренесува NewTrend. Истражувањето покажа дека производителот на iPod, iPhone и iPad ја губи позицијата на сметка на Samsung Galaxy и Microsoft Surface. Според Велс, кампањите за милиони долари …

Повеќе »