МАРКЕТИНГ

Во НУ Стоби се одржува првата „Школа за непрофесионален-аматерски филм” за ученици

Во организација на Народна техника на Македонија и Кино Сојузот, со поддршка од Општина Градско и НУ Стоби во нивните павилјони во Стоби денеска и денес се одржува првата „Школа за непрфесионален и аматерски филм Стефан Сидовски-СИДО” во чест на нивниот активист и член на жири комисија а на кому …

Повеќе »

Со нови протоколи се отвораат игротеките безбедни за децата

Групацијата на забавни, рекреативни и едукативни дејности во рамки на Услужната комора при Сојуз на стопански комори на Македонија го поздрави носењето на протоколите за отворање и работа на игротеките кое значи и нивно повторно отпочнување со работа. Воедно ја информира јавноста дека со целосно почитување на протоколите, игротеките се …

Повеќе »

Пакомак: Нови 300 игло контејнери за стаклена амбалажа и 100 метални контејнери за ПЕТ пластика

Скопје, 2 октомври 2020 (МИА) – „Пакомак” оваа година ќе постави нови 300 игло контејнери за собирање на стаклена амбалажа и 100 метални жолти контејнери за селектирање на ПЕТ пластика. На тој начин стакло ќе може да се селектира во 35 урбани општини, а истовремено, „Пакомак” ќе инвестира и во …

Повеќе »

Мајкрософт: Русија е на прво место во светот по извршени кибер напади

Русија е одговорна за повеќето кибер напади против земји ширум светот. По неа следат Иран, Северна Кореја и Кина, се наведува во новиот извештај на „Мајкрософт” пренесува „Бизнис инсајдер”. Хакери поддржани од Владата на Русија се најактивни во извршувањето на кибер напади ширум светот, соопшти технолошкиот гигант во својот прв …

Повеќе »

Денес ќе се одржи завршниот дел од третата по ред Меѓународна поетско-културна манифестација „Анте Поповски-Антево перо“

Денес, 2 октомври 2020 година, со почеток во 19:00 часот, во Центарот за култура во Општина Ѓорче Петров, ќе се одржи завршниот дел од третата по ред Меѓународна поетско-културна манифестација „Анте Поповски-Антево перо“. По реализацијата на Конкурсот за необјавена збирка поезија на македонски јазик, на кој за македонски услови се …

Повеќе »

ОФИЦИЈАЛНО ДОДЕЛУВАЊЕ НА НАГРАДАТА „АНТЕ ПОПОВСКИ – АНТЕВО ПЕРО“

На 2 октомври 2020 година, (петок), со почеток во 19:00 часот, во Центарот за култура во Општина Ѓорче Петров, ќе се одржи завршниот дел од третата по ред Меѓународна поетско-културна манифестација „Анте Поповски-Антево перо“. По реализацијата на Конкурсот за необјавена збирка поезија на македонски јазик, на кој за македонски услови …

Повеќе »

Европа го претстави брендот „1882“: премиум чоколадо со врвни состојки!

Уште од почетокот на нејзиното постоење, фабриката за задоволства „Европа“ ги одбира најдобрите состојки за да создаде квалитетни и слатки производи за потрошувачите. Овојпат, преку новиот бренд „1882“ чие име ја симболизира годината на основање на фабриката, „Европа“ претставува чоколада со премиум вкус која ќе го прошири асортиманот на вкусни …

Повеќе »

Не е Фејсбук, ниту Твитер: Оваа социјална мрежа е нов лидер во растот на цените на акциите за 2020 година!

Фејсбук, Твитер и Снапчат денес ја привлекуваат скоро целата врева во светот на инвестициите во социјалните медиуми. Но, ниту една од платформите не е лидер во растот на цените на акциите во 2020 година, пишува Си-Ен-Ен. Излезе дека Pinterest е далеку супериорен во однос на социјалните мрежи наведени погоре. Акциите …

Повеќе »

Осуда за повторните закани и омаловажување на Тозија од Агенција за филм

Здружението на новинари на Македонија повторно алармира за непримерниот однос на директорот на Агенција за филм Горјан Тозија кон новинари. Колешката Сунчица Уневска Гвозденович која долги години не само што промовира професионално новинарство туку е и почитувана како филмски критичар, неодамна пријави во ЗНМ дека била предмет на закани и …

Повеќе »