Breaking News

МАРКЕТИНГ

Бимилк ги изненадува своите верни потрошувачи – Омилените млечни производи во поголемо пакување, а по иста цена!

Додека се соочуваме со предизвиците на зголемената инфлација, која предизвика раст на цените во сите индустрии, па и во млечната, Бимилк деновиве излегува на пазарот со гратис количина на омилените млечни производи, сега достапни во поголеми пакувања, а по истите цени како постоечките производи: • Битолски јогурт 1450г + 250г; …

Повеќе »

Kонкурс за Годишната награда “Ладислав Баришиќ” на Здружението на ликовни критичари АИКА Македонија

Јавен повик Здружението на ликовни критичари АИКА Македонија распишува конкурс за истражувачки проект од областа на ликовната критика во Македонија. Наградата има за цел да понуди можност за промислување на третманот и позициите на ликовната критика денес и на критичкото пишување за појавите и тенденциите во современите визуелни уметности и …

Повеќе »

Одличен настап на кугларите на „Макпетрол” во Хрватска

Македонските шампиони во куглање, тимот на „Макпетрол” учествуваше на меморијалниот турнир „Владимир Хуис-Голубек” во Забог, Хрватска и оствари одличен резултат. Како екипа, тие соборија 3.660 дрва, што е исклучително блиску до рекордот на кугланата во која што се одржува турнирот, односно 3.728 дрва. Индивидуално, членовите на „Макпетрол” ги забележаа следните …

Повеќе »

Презентација на резултатите од проектот „Заедно за повеќе можности и поддршка – ТИМОР“

Приказ на значењето на процесот на деинституционализација во државата, преглед на постигнатите резултати, тековната состојба на воспоставените станбени единици за живеење со поддршка во заедницата и развојот на социјалните услуги во Северна Македонија, како и препораки за предизвиците што следуваат, треба да овозможи конференцијата која ќе се одржи денеска во …

Повеќе »

Изложба на Андреа Коралес од Шпанија во галерија „КО-РА“

Во галерија „КО-РА“ во Ј.У Дом на култура „Кочо Рацин“ во Скопје е отворена изложба на Андреа Коралес од Шпанија. Ова гостување како што информираат од Галеријата е реализирано на иницијатива на Интернационалниот Балкански Универзитет од Скопје, Канцеларија за меѓународна соработка, а во рамки на Неделата на меѓународната размена на …

Повеќе »

Каратистите на „Макпетрол” со пет медали на „Златен појас Чачак”

Две златни, едно сребрено и две бронзени одличја освоија членовите на карате клуб „Макпетрол” на годинашното издание на турнирот „Златен појас Чачак”. На овој меѓународен собир учествуваа над 2.000 спортисти од 20 најдобри репрезентации, меѓу кои беа и тие на Франција, Шпанија, Турција, Словачка и на Унгарија. Скопската екипа се …

Повеќе »

Алиу: Заокружена првата фаза за измени на Законот за аудиовизуелни медиумски услуги, треба да се донесе до 31 мај

Законски решенија и дигитализација во јавната администрација и услугите за граѓаните најавува министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу. На брифинг со медиумите Алиу денеска соопшти дека е при крај подготовката на Стратегијата за реформа на јавната администрација, а со неа се опфатени повеќе закони што треба да се …

Повеќе »

Philips 5400 LatteGo – Совршени кафиња на едноставен начин

  По што се разликува кафематот Philips LatteGo 5400? Иновативен систем LatteGo Системот за правење млечна пена LatteGo е проектиран за љубителите на млечно кафе, на кои освен кадифената млечна пена, важна им е и хигиената на кафематот. За добивање на кадифена пена заслужен е специјалниот систем на правење млечна …

Повеќе »

Jавна презентација на веб-платформата „Е-Здравство“

Во Скопје денеска ќе се одржи јавна презентација на веб-платформата „Е-Здравство“, која ги интегрира сите достапни дигитални здравствени услуги на едно место. Веб-страницата има и посебен дел посветен на имунизацијата со што им овозможува на родителите, старателите и на јавностa пристап до сите информации за редовните вакцини за деца на …

Повеќе »

Проекција на документарниот филм за Дарко Панчев

Документарниот филм за македонската фудбалска легенда Дарко Панчев ќе биде прикажан вечер од 20 часот во хотелот „Александар Палас“. „Патот на Кобра до ѕвездите“ е под генерално покровителство на Универзитетот Скопје, филмот е соорганизација и копродукција на телевизија „Спорт клуб“, „Спортско радио 90,3“ и „Спорт нетворк“ продукција. – Филмот е …

Повеќе »