МАРКЕТИНГ

Компанијата „Комфи Ангел” од Прилеп донира 25.000 маски за учениците од основните училишта во Битола

Компанијата „Комфи Ангел” од Прилеп донира 25.000 заштитни маски за учениците од битолските основни училишта. Заштитните маски се поделени во сите основни училишта во градот, информира градоначалничката Наташа Петровска за време на денешната посета на ОУ „Д-р Трифун Пановски” во Битола. – Во овие специфични околности во кои што се …

Повеќе »

Новитети од MyWorld: Пазарувајте безбедно од удобноста на вашиот дом и користете ги бенефитите на Cashback World

Доколку сте член на најголемата заедница за лојалност Cashback World, веќе знаете дека на изненадувањата и бенефитите им нема крај! Неодамна излезе нашата глобална онлајн продавница myWorld.com која најпрво започна во Австрија, Германија, Италија, Норвешка, Полска и Словенија, но со тек на време се прошири и во Португалија, Шведска, Словачка, …

Повеќе »

ПЕТ МЛАДИ ЛИЦА ГИ РЕАЛИЗИРАА НИВНИТЕ БИЗНИС ИДЕИ ПРЕКУ ГРАНТОВИТЕ ЗА ПОЧНУВАЊЕ БИЗНИС НА ПСМ ФОНДАЦИЈА

ПСМ Фондација заедно со проектниот конзорциум во состав на проектот „Балканско-Медитерански Центар за претприемништво и иновации“ (БалканМед ИННОВА) успешно финансираше, менторираше и обучи 5 стартап компании, млади лица чии бизнис идеи беа наградени со грантови за почнување бизнис со вкупен фонд од 20.000 евра. Добитниците на грантовите се победници на …

Повеќе »

Уницеф: Три милијарди луѓе се без услови каде може да се мијат раце

Речиси три милијарди луѓе или 40 проценти од светската популација немаат услови дома да ја одржуваат основната хигиена на рацете, покажуваат најновите податоци на УНИЦЕФ. Недостапноста за основната хигиена како миење раце за милиони луѓе ширум светот значи зголемен ризик од нов коронавирус и други заразни болести, предупреди Меѓународниот фонд …

Повеќе »

Голема донаторска акција на НЛБ Банка со Mаstercаrd картичките по повод 35 годишниот јубилеј

НЛБ Банка во периодот од 15 октомври до 30 ноември, по повод својот 35-годишен јубилеj организира голема донаторска акција, во која активно учество ќе земат сите клиенти – корисници на НЛБ Mаstercаrd картичките. Имено, за секоја реализирана трансакција со НЛБ Mastercard картичките за време на промотивниот период Банката ќе донира финансиски средства. По завршување …

Повеќе »

Повик за номинации за наградата „Медиум промотор на новинарството како јавно добро – Роберто Беличанец 2020″

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) ги повикува сите новинари и медиумски работници да номинираат медиум за кој сметаат дека го заслужува признанието „Медиум промотор на новинарството како јавно добро – Роберто Беличанец 2020″. Комисијата за избор на добитник на оваа награда номинации ќе прима до 29 октомври …

Повеќе »

Пауновски: Немаме доволно инспектори, денеска Министерството за финансии го одби барањето за 20 вработувања

Немаме доволно инпектори меѓутоа максимално со она што се располага, инспекторите се искористени. Сите инспектори што се со звање советник или помлад инспектор ги користиме за излегување на терен и дење и ноќе во зависност од нивната смена, денеска Министерството за финансии го одби барањето за вработување на 20 инспектори …

Повеќе »

Користете ги поволностите на myWorld  и патувајте секогаш безбедно и безгрижно со travelWorld

 Сонувате за егзотична плажа, адреналинска скијачка патека или посета на некоја светска метропола? Го планирате вашето следно бизнис патување? Без грижи, препуштете ја вашата доверба на тимот на travelWorld. travelWorld e меѓународна онлајн платформа, специјално дизајнирана да ги задоволи вашите желби и потреби. Предводена од тим кој зад себе има …

Повеќе »

Четврти меѓународен саем на патенти, иновации и нови технологии ИНОВАМАК 2020

  Националната асоцијација на пронаоѓачите на Македонија (NAIM) ги повикува сите домашни пронаоѓачи и иноватори да се пријават за учество на Четвртиот меѓународен саем на патенти, иновации и нови технологии ИНОВАМАК 2020. Со оглед на познатата ситуација со Ковид 19 пандемијата, Саемот ќе се одржи on-line, од 9. до 11 …

Повеќе »