МАРКЕТИНГ

Главниот Извршен директор на Opel, Мајкл Лохшелер ја претстави новата Mokka

Генералниот Извршен директор на Opel, Мајкл Лохшелер ја претстави новата Opel Mokka пред јавноста за прв пат на 22 септември, во седиштето на компанијата во Риселсхајм. Автомобил дизајниран да буди емоции и да го покаже патот во иднината на марката, новата Opel Mokka е првиот што го носи новото лице …

Повеќе »

Не пропуштајте: Утре е светската премиера на новата Opel Mokka

Новата Opel Mokka е вистинска привлечност за очите. Тоа покажува сè за што се залага Opel денес и во иднина. Mokka совршено ги отелотворува вредностите на брендот Opel – германски, достапен, возбудлив – и ја воведува дизајнерската филозофија за следните десет години. Како целосно електрична Mokka-е дури вози и целосно …

Повеќе »

Македонија ќе биде домаќин на Меѓународниот балкански вински натпревар

Скопје, 21.09.2020 – На Меѓународниот балкански вински фестивал, кој годинава се одржа во Софија, Бугарија, од 17 до 19 септември 2020, беше соопштено дека во 2021, Меѓународниот балкански вински натпревар ќе се организира во Скопје, со што нашата земја ќе биде домаќин на реномирани меѓународни вински судии и експерти кои …

Повеќе »

„Хепи енд“ за Тик Ток

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри договор што ќе овозможи апликацијата ТикТок да продолжи да се користи во САД, благодарение на новата компанија „ТикТок глобал”, со која ќе управуваат Американци. Трамп изјави дека го одобрил договорот меѓу компаниите „Оракл” и „ТикТок”, во кој може да се вклучи и „Волмарт”, пренесува лондонски …

Повеќе »

Од денес САД тргнува со забрана за TikTok и WeChat

Министерството за трговија на САД планира да го забрани пристапот до ТикТок и ВеЧат во земјата денес кога ќе стапат на сила одлуките на претседателот Доналд Трамп. Си-Ен-Ен ја пренесува најавата на министерството дека секоја дистрибуција на апликации за овие социјални мрежи ќе биде забранета од денес и наведува дека …

Повеќе »

Неблагодарно е јавните пари да се делат по етничка основа, смета вицепремиерот за економски прашања

Скопје, 19 септември 2020 (МИА) – Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска истакна дека како Влада градат концепт на едно општество за сите и оти е неблагодарно јавните пари да се делат по етничка основа. Битиќи денеска на прес-конференцијата со директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Јован …

Повеќе »

Вечерва започнува 6.-то издание на филмскиот фестивал Скопје Синема Сити

Вечерва, со почеток во 19 часот, во дворот на Кинотека на С. Македонија, ќе започне 6.-то издание на филмскиот фестивал Скопје Синема Сити со филмот за бендот Њу Ордер, „Декади“. Оваа година Њу Ордер се артисти во фокус на Фестивалот и овој филм е еден вид посвета за бендот. Секое …

Повеќе »

Линдт го отвори најголемиот музеј и најголемата фонтана за чоколади во светот (фотографии и видео)

Вчера во Цирих беше отворен Домот на чоколадо Lindt (Chocolate House of Lindt) – рај за секој што сака чоколадо. Музејот ги носи своите гости на интерактивно патување, за време на кое им ги покажува „седумте чоколадни светови“ – од одгледување зрна какао до производство на чоколадо. Експонатите ја раскажуваат …

Повеќе »

За субвенции за инвертери 2.500 апликации, исплата од наредната недела

Скопје, 17 септември 2020 (МИА) – Околу 2.500 граѓани поднеле барања за субевции за инвертери во Скопје. На неколку пунктови тие веќе почнале да ги оставаат своите стари грејни тела, што е услов за исплата на субвенцијата, која треба да почне наредната недела. -До крајот на минатата недела имаше околу …

Повеќе »