МАРКЕТИНГ

Би-Би-Си објави рекордни продажби на ТВ и стриминг содржини

Вашингтон 16 септември 2020 (МИА) – Компанијата BBC Studios, подружница за продукција на комерцијални содржини на британската корпорација Би-Би-Си, во извештајот за фискалната 2019-2020 година, соопшти дека имала рекордна продажба на контент, вклучително и благодарејќи на зделките со американскиот стриминг сервис „Ејч-Би-Оу Макс”, германската ТВ компанија „Зи-Ди-Еф„ и руската „Јандекс”. …

Повеќе »

Нема продажба на ТикТок во САД

Њујорк, 14 септември 2020 (МИА) – Кинеската компанија Бајтденс (ByteDance), сопственик на популарната апликација ТикТок, го извести Мајкрософт дека нема да го продава американскиот бизнис, а наместо продажба, договорено е партнерство со корпорацијата Оракл. – Бајтденс нè извести дека нема да ги продава американските операции на ТикТок на Мајкрософт. Убедени …

Повеќе »

Американски сенатори бараат Амазон да ги повлече од продажба опасните производи

Сиетл, 13 сепември 2020 (МИА) – Тројца американски демократски сенатори побараа повлекување на сите опасни производи од продажната платформа на Амазон, откако Си Ен Ен ги објави резултатите од истрагата, која покажа дека десетици електронски производи на Амазон остануваат во продажба, и покрај поплаките на клиентите дека се стопиле, експлодирале …

Повеќе »

VOCCESS  – новата апликација која ќе ти даде насоки во твојата кариера

    Здружението за професионални обуки и услуги од областа на претприемништвото –  ЦЕФЕ Македонија, заедно со уште четири експертски организации од Шпанија, Бугарија, Италија и Турција, ја создадоа својата прва онлајн алатка за кариерно профилирање и насочување на младите – апликацијата VOCCESS. Преку апликацијата VOCCESS – младите ќе можат …

Повеќе »

Жито Лукс во процес на модернизирање на производството

(Скопје, 12.09.2020) – Најголемиот производител на леб и брашно во државата Жито Лукс во процес е на имплементација на голема инвестиција односно модернизирање на производството што подразбира целосна дигитализација и автоматизација на дистрибуцијата на брашно во фабриката за леб. Техничкиот систем што ќе се имплементира е еден од најмодерните системи …

Повеќе »

Најскапите купувања преку eBay

Платформата за е-трговија eBay е основана на почетокот на септември 1995 година и се наоѓа на пазарот веќе 25 години. Еве ги најинтересните и најскапите артикли некогаш продадени преку неа. 1. Супер јахта – 168 милиони долари 2. Авион Gulfstream II – 4,9 милиони долари 3. 20-ти годишен ручек со …

Повеќе »

Петар Богојески избран за нов член на Извршниот одбор на Македонско-американската алумни асоцијација (МААА)

Промоторот на Македонски концепт, Петар Богојески е избран за нов член на Извршниот одбор на Македонско-американската алумни асоцијација (МААА). “Изразувам искрена благодарност до сите членови на MAAA кои на вчерашната собраниска седница, преку тајно гласање со огромно мнозинство ме избраа да бидам дел од Извршниот одбор на оваа организација, а …

Повеќе »

САЕМОТ НА КНИГА СО ПРОДОЛЖЕНО РАБОТНО ВРЕМЕ ДЕНЕС И ВО САБОТА

Поради зголемениот интерес од страна на читателската публика, а воедно и поради почитување на протоколите за заштита од Ковид – 19, организаторите на Саемот на книга заедно со Македонската Асоцијација на издавачи, Здружението на издавачите и книжарите на Македонија – ЗИКМ, Здружението на албанските издавачи од Македонија и Сојузот на албански издавачи во …

Повеќе »

Попусти и супер акции за новата учебна година во Скопје Сити Мол

Се ближи почетокот на новата учебна година, а тоа значи дека е време да се подготвите Вие и Вашите деца за перфектен и безбеден старт. Во овој период во Скопје Сити Мол Ве чекаат супер акции и попусти кои продавниците ги подготвија за Вас и Вашите најмили. Во периодот што …

Повеќе »