МАРКЕТИНГ

„Туризам во Македонија” – јавна група на Фејсбук за неформална промоција на убавините на земјата

Скопје, 26 август 2020 (МИА) – Неодамна на социјалната мрежа „Фејсбук” беше основана јавна група именувана како „Туризам во Македонија”, чија цел е да ги едуцираат и запознаат граѓаните со убавините на татковината. Основачите информираат дека групата е формирана во време кога пандемијата беше во најголем ек и кога желбата …

Повеќе »

„Предоживувања низ музика“- самостојна изложба на академскиот графичар и графички дизајнер, Дарко Аницин

На ден 25.08.2020 година (вторник) со почеток во 19:00 часот, во Дом на култура „Кочо Рацин“ Скопје, се отвара самостојната изложба на академскиот графичар и графички дизајнер Дарко Аницин. Целта на овој автономен и иновативен проектот насловен „Предоживувања низ музика“ е преку мобилизирање на граѓаните од различни културни средини, да …

Повеќе »

За кои производи најмногу се жалат потрошувачите?!

Техничките производи, белата техника и производите во домот, се меѓу најзастапените производи за кои се жалaт потрошувачите. Податоците на Организацијата на потрошувачи на Македонија покажуваат дека кај техничките производи најактуелни меѓу оштетените потрошувачи биле мобилните телефони и телевизорите, кај белата техника, најмногу се жалеле на машините за перење, инвертерите и …

Повеќе »

ТикТок планира да поднесе тужба против извршната наредба на Трамп

Пекинг, 23 август 2020 (МИА) – ТикТок соопшти дека планира да поднесе тужба против извршната наредба на американскиот претседател Доналд Трамп, со која се забранува трансакции меѓу оваа популарна видео апликација и нејзината кинеска матична компанија „ByteDance”, пренесуваат британските медиуми. ТикТок преку соопштение порача дека речиси една година се обидувале …

Повеќе »

Прв фестивал за детска креативност „Трамболини”

Скопје, 21 август 2020 (МИА) – На Школката во Градскиот парк, вечерва во 19 часот свечено ќе биде отворен првиот Интернационален фестивал на детската креативност – „Трамболини”. Фестивалот, кој е во организација на Детскиот културен центар „Карпош”, е прв фестивал од ваков тип во нашата земја, кој преку едукативни и …

Повеќе »

Номинирање на решенија на компании членки на МАСИТ на WITSA Virtual Global ICT Excellence Awards

МАСИТ – Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии (www.masit.org.mk), денес номинираше решенија на три компании членки на WITSA Virtual Global ICT Excellence Awards, кои ќе се одржат во рамки на настанот “Road to WCIT Malaysia”       (https://wcit2020.org/) од 18-20.11.2020. Компанијата Некстсенсе е номинирана со своите решенија: eРецепт и StopKorona! & …

Повеќе »

Вина од македонски производители ќе може да се погледнат и да се купат во новиот кавадаречки Вински музеј

Вина од македонски производители ќе може да се погледнат и да се купат во новиот кавадаречки Вински музеј што ќе биде отворен на 7 септември, Денот на ослободувањето на Кавадарци. Вината ќе бидат изложени во посебни витрини и ќе бидат дел од музејската поставка. Станува збор за вина произведени во …

Повеќе »

Средства за уште 2.400 барања за субвенции за инвертери од Град Скопје

Скопје, 16 август 2020 (МИА) – Од почетокот на отворањето на јавниот повик за субвенции за инвертери поднесени се 2.623 апликации, а остануваат средства за уште околу 2.400 барања, информираат од Град Скопје. Градските власти уште еднаш ги потсетува граѓаните од сите скопски општини дека е во тек јавниот повик …

Повеќе »

Град Скопје: Аплицирајте за субвенции за чистење оџаци

Скопје, 15 август 2020 (МИА) – Град Скопје ги потсетува граѓаните дека е во тек јавниот повик за доделување субвенции на домаќинствата и на други субјекти за чистење оџаци, како една од мерките за намалување на последиците од загадувањето на воздухот. Оваа година Град Скопје има предвидено два милиони денари …

Повеќе »