МАРКЕТИНГ

Град Скопје ги известува уметниците кои живеат и работат во Скопје дека е распишан отворен повик за уметнички престој во Скопје

Град Скопје ги известува уметниците кои живеат и работат во Скопје дека е распишан отворен повик за уметнички престој во Скопје, што ќе се одржи од 15 мај до 15 јуни 2020 година во соработка со Културно Информативен Центар, како дел од активностите на европскиот проект ко-финансиран од страна на …

Повеќе »

СДСМ ветува дека во следниот мандат ќе бидат изградени 777 социјални станови за најранливите семејства но и за млади брачни парови

Вистинските и исправни политики на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија во насока на градење на фер и праведно општество за сите граѓани, се потврдија, а граѓаните ги чувствуваат придобивките, велат од СДСМ. „Од општество во кое се гази врз достоинството на луѓето станавме општество во кое се помага на сиромашните и …

Повеќе »

 Биодизелот и биоетанолот – решение за намалување на емисијата на штетни гасови

Биогоривата значително придонесуваат кон намалување на емисијата на CO2 од  транспортот. Половина од возилата на нашите патишта во 2018 година или над 208.000  биле дизел-возила, со просечна старост од 19,1 година. Тоа значи дека биодизелот, со неговата популаризација и помасовна употреба може да биде најдобра краткорочна мерка за намалување на …

Повеќе »

Формирана  „Македонска асоцијација на туристички водичи и придружници” (МАТАВП)

Викендов во Скопје, во хотелот „Панорамика”  беше претствена новоформираната асоцијација „Македонска асоцијација на туристички водичи и придружници” (МАТАВП). На свеченоста, претседателот на асоцијацијата Димитар Кавраков и потпретседателот Елвир Садиковиќ со членовите на Управниот одбор ја презентираа програмата и целите на асоцијацијата. Асоцијацијата ќе работи во насока да ја подобри позицијата …

Повеќе »

Македонската копродукција МАЛМКРОГ со награда на Берлинале

Уште еден голем успех на продуцентската куќа Сестри и Брат Митевски. На што туку завршениот Берлински Филмски Фестивал, романската копродукција „Малмкрог” на Кристи Пују, ја освои наградата за режија во новосоздадената селекција “Encounters”. (https://www.berlinale.de/en/festival/awards-and-juries/awards-encounters.html) Во селекцијата се натпреваруваа 15 филмски остварувања и тричленото жири додели три награди, а една од …

Повеќе »

30 години успешна приказна на Центро Унион и Favorit

Оваа недела беше во знакот на македонската компанија Центро Унион. По повод 30 годишнината од нејзиното постоење, компанијата приреди прослава за која долго ќе се зборува. Семејствата, бизнис партнерите и клиентите на Центро Унион, заедно со добра музика и вкусна храна, наздравија за успесите кои се постигнати благодарејќи на макотрпната …

Повеќе »

Алкалоид“ со раст на консолидираните продажби и 218 нови вработувања во периодот јануари – декември 2019-та

„Алкалоид“ со раст на консолидираните продажби од 13%, раст на консолидираната нето добивка од 18%, инвестиции во износ од над 1 милијарда денари и 218 нови вработувања во периодот јануари – декември 2019-та  Приходи од продажби Според единечниот Биланс на успех, во периодот јануари – декември 2019 година, продажбите достигнуваат …

Повеќе »

Шест златни медали за вината на „Стоби” на најпрестижниот вински натпревар „Мундус вини”

Шест златни и еден сребрен медал за вината на „Стоби” е резултатот што го постигна оваа винарница на престижниот меѓународен вински натпревар „Мундус вини” кој пред неколку дена се одржа во Германија. Врвниот квалитет и уникатниот, препознатлив вкус беа пресудни за стручното жири на овој натпревар да им додели највисоки …

Повеќе »

ССК: Договор за трилатерална македонско- бугарска- швајцарска соработка

Со меморандум за соработка Македонско-швајцарскиот бизнис-клуб при Сојузот на стопански комори на Македонија ја зацврсти соработката со Бугарско швајцарската трговска комора. Меморандумот го потпишаа претседателот на Македонско-швајцарскиот бизнис-клуб Јасминка Талеска и претседателот на Бугарско швајцарската трговска комора, Бони Бонев. Целта на меморандумот е унапредување на соработката, вмрежување на компаниите, со прецизирани активности кои …

Повеќе »