МАРКЕТИНГ

Заврши рокот за „купувај домашно”: Граѓаните со картичките се прехрануваа, аналитичарите сега бараат долгорочни економски мерки

Прилеп, 15 август 2020 (МИА) – Денеска е последниот ден за граѓаните да ги искористат домашните платежни картички за „Купувај домашно”. Од 16 август како што информираат од банките средствата не може да се користат и неискористеното се должни да го вратат во државниот буџет. Можноста со платежни картички ја …

Повеќе »

Истражување: Оптимизмот во поглед на иднината и задоволството од животот се повисоки од загриженоста за КОВИД-19, најмладите најпесимистични

Скопје, 12 август 2020 (МИА) – Оптимизмот во поглед на иднината, како и задоволството од животот, се повисоки од загриженоста за КОВИД-19, кај сите групи испитаници, во моментот на истражувањето. Мажите се пооптимистични и помалку загрижени од жените, додека, задоволството од животот го делат еднакво. Најмалку задоволни и најпесимистични се …

Повеќе »

Општина Тетово објави повик за субвенционирање за набавка на инвертери

Општина Тетово го објави јавниот повик до граѓаните за пријавување за субвенциорнирање за набавка и монтирање инвертер клима-уреди за 2020 година согласно владината одлука од декевмри 2019 за спроведување мерки за унапредуавње на животната средина. Граѓаните може да искористат субвенција со максимален износ од 62 илјади денари, а 1500 е …

Повеќе »

Иновативните и здрави производи се новиот тренд во прехрамбената индустрија

    Прехранбената индустрија се наоѓа среде мала, но значајна револуција предизвикана од неколку фактори. Во скоро сите сегменти се менуваат начините на производство, понудата, па дури и состојките, согласно со барањата на пазарот. И понатаму, најголемиот тренд во секоја индустрија се иновациите, а префинетите и изострени вкусови на потрошувачите …

Повеќе »

Зајакнати мрежните капацитети на операторите, засега нема промени во цените

Скопје, 8 август 2020 (МИА) – Агенцијата за електронски комункации (АЕК) ги спроведе во пракса сите поднесени барања од операторите за јакнење на капацитетите на мрежите, но засега нема конкретен одговор од нивна страна со намалување на цените на јавните комуникациски услуги. На такво нешто регулаторот упати пред повеќе еден …

Повеќе »

Петстотини педесет и еден корисник ја искористил акцијата за плаќање на сметките за вода на рати и без камата

Скопје, 6 август 2020 (МИА) – ЈП „Водовод и канализација” – Скопје информира дека акцијата за наплата на долговите на рати и без камата за физички и правни лица, која се спроведуваше од 17 јуни до 31 јули 2020 година, ја искористиле 551 корисник и се потпишале исто толку договори. …

Повеќе »

Дали сте заштитени од Cyber напади? Анти-DDoS заштита од Неотел за безбеден континуитет во работењето!

Анти-DDoS заштита од Неотел за безбеден континуитет во работењето! Со се поголемиот број на хакерски напади во последниот период, како во светот па така и кај нас, легитимно си го поставувате прашањето “Дали мојот бизнис е заштитен од DDoS напади?”. Што е DDoS напад? DDoS напад се случува кога повеќе …

Повеќе »

Започна 60. „Охридско лето”: Оперските ѕвезди со маестрална изведба на „Ода на радоста”

  Малку подоцна отколку што сме обично навикнати, синоќа започна овогодишното јубилејно издание на „Охридско лето”. Во духот на празнувањето на музичкото наследство и традицијата, првата вечер од Фестивалот беше посветена на самите почетоци, односно на премиерното издание и на оперската примадона Ана Липша – Тофовиќ, која во 1961 година …

Повеќе »

Погледнете го новото видео во кое се промовира македонскиот активен туризам на престижниот Lonely Planet

Со двеминутно промотивно видео, Република Северна Македонија е претставена како врвна дестинација за активен туризам во престижниот туристички информатор Lonely Planet. Видеото, кое беше премиерно објавено оваа недела, е дел од посебна секција наречена “Daydreaming during Covid” – секција во која авторитет во туристичката индустрија ја инспирира својата милионска публика …

Повеќе »