МАРКЕТИНГ

Претседателот Пендаровски: Самоизолацијата е најдобрата превентива против КОВИД-19

Знам дека секој ден сте преоптоварени со информации и прес конференции за ширењето на епидемијата и потполно го разбирам вашиот страв за  вашето здравје и здравјето на вашите најблиски. Ја разбирам и вашата загриженост од лошите вести и од проширувањето на рестриктивните мерки. И јас самиот ги имам слушнато не …

Повеќе »

Барзов: Македонските компании да ги преземат јавните набавки на државните институции (видео)

Сопственикот на штипската компанија „Баргала“, Наум Барзов предложи македонската чевларско – кожарска индустрија да ги преземе сите тендери за униформи и чевли војската, полицијата и другите државни институции. -Иако тие набавки не се многу големи, ова ќе обезбеди да бидеме во функција еден месец, а да не ни дава државата …

Повеќе »

АНАЛИЗА: – Инспекцијата на терен, лови “профитери“ – прехранбената индустрија со “полна пареа“

Од годишен девизен прилив повисок од 300 милиони евра – до колапс. Јасно е дека турзимот е една од првите гранки кои беа директно и целосно погодени од коронавирсот. Штетите во десетици милиони евра допрва ќе се бројат, пишува “Порталб“. Од друга страна, во ек на “потрошувачката хистерија”, преработувачката индустрија работи …

Повеќе »

Граѓанската иницијатива “Македонски концепт”, преку претставникот Петар Богојески, донираше заштитни маски и ракавици за полицајците на терен

Денес пред седиштето на Македонскиот полициски синдикат во Скопје, граѓанската иницијатива “Македонски концепт” преставувана од г-дин Петар Богојески на преставници од највисокото раководство на Македонскиот полициски синдикат им предаде донација од 4000 заштитни ракавици и 1000 заштитни маски, наменети за вработените во Министерството за Внатрешни Работи, кои се први на …

Повеќе »

Заштитни маски и ракавици за посетителите на бензинските станици со брендот ОКТА во Скопје

Сите посетители  на  бензинските станици со брендот ОКТА во Карпош 3, Аеродром, Ново Лисиче, Автокоманда, на автопатот Скопје – Тетово (после првата наплатна рампа) и на автопатот Тетово – Скопје (пред последната наплатна рампа) ќе добијат бесплатни заштитни маски и ракавици. Заштитните средства ќе бидат достапни се додека има расположливи …

Повеќе »

Корона комуникација – Кредибилни vs лажни вести (1:0)

Потрагата по кликови, побрза заработувачка, како и различните интереси и аспирации на локално, регионално и глобално ниво во изминативе година го окупираа информативниот простор. Масовната употреба на интернетот и социјалните медиуми од страна на граѓаните, како и брзиот развој на „паметните“ телефони ја катализираа ваквата состојба, овозможувајќи канали за молскавично …

Повеќе »

МАН бара државна заштита за новинарите и медиумите

Новинарите, уредниците, снимателите и фоторепортерите и во вие времиња на вонредна состојба и епидемија на заразен корона вирус ја вршат својата работа која е од јавен интерес и од која јавноста ги добива сите релевантни информации од кои зависи општата состојба во државата како и личната судбина на граѓаните. Новинарите …

Повеќе »

Компаниите се огласија, Макпетрол АД со донација на медицинска опрема во висина од 3.200.000 денари против „Ковод-19“

Земајќи предвид дека нашата, како и повеќето земји во Европа и Светот, се соочува со последиците од пандемијата со новиот Корона вирус, „КОВИД-19“, Макпетрол АД како општествено одговорна компанија одлучи да донира соодветна медицинска опрема во вредност од 3.200.000,00 денари на Министерството за здравство на Република Северна Македонија. Ова е …

Повеќе »

Апарат за механичка вентилација -респиратор за Клиниката за инфективни болести – донација од Стопанска банка АД – Скопје

Пандемијата на COVID-19, новиот корона вирус, предизвикува нестандарден притисок врз здравствениот систем и здравствените работници. Оттука, најголема поддршка е потребна токму за нив и нивната пожртвуваност во грижата за заболените и спречување на ширењето на болеста. Оттука, во знак на поддршка, Стопанска банка АД – Скопје денес со Министерството за …

Повеќе »