МАРКЕТИНГ

5 заклучоци од третата годишна конференција за Е-трговија

Под мотото „Е-трговија и Ковид-19: Предизвици и можности!” на 25-ти и 26-ти ноември, се одржа Третата годишна конференција за е-трговија на која присуствуваа повеќе од 340 учесници од преку 100 компании, организации, владини институции и образовни установи. Конференцијата, во своето премиерно онлајн издание, се состоеше од богата дводневна програма во …

Повеќе »

Со предавање за женското движење во Бугарија заврушува КРИК – фестивал за критичка култура

30 ноември, Скопје – Годинашново петто издание на КРИК – фестивал за критичка култура во организација на „Контрапункт“ завршува утре (вторник 1 декември) со  предавањето од третиот програмски дел на тема „Леви феминистички хоризонти: професионализирање или радикализирање на женското движење во Бугарија“. Гостинка на фестивалот е Марија Иванчева, социолог и …

Повеќе »

Амазон вработила 427.300 луѓе во тек на десет месеци

Вашингтон, 27 ноември 2020 (МИА) Американската онлајн продавница Амазон, вработила речиси 430.000 лица во изминатите десет месеци, откако САД во март се соочија со последиците од светската пандемија на коронавирус, јави денеска Њујорк тајмс.   Вкупниот број на вработени во оваа компанија сега е 1.2 милиони.  Стотиците илјади нови вработувања во Амазон …

Повеќе »

20.000 денари попуст во А1 Combo за било кој тип уред со фиксен пакет A1 Net M + TV M и две мобилни линии A1 Neo M+

„Новата 2021 година ќе ја дочекаме на невообичаен начин, но тоа е повод плус да бидеме покреативни и да најдеме нови модели на забава за силно да посакаме здравје, среќа и радост во сите семејства. Со искрени желби да придонесеме за празничната атмосфера, креиравме специјална промоција со која корисниците добиваат …

Повеќе »

Фејсбук ја лансира својата криптовалута во јануари?

Дигиталната валута „Libra“ на социјалните медиуми „Фејсбук“ може да биде објавена во првиот месец од 2021 година. Веста ја пренесува „Фајненшл тајмс“, повикувајќи се на три извори вклучени во проектот. И покрај претходните планови за воведување „дигитални верзии на неколку валути, плус заедничка крипто валута“, Здружението Libra ќе издаде само …

Повеќе »

Одлична новогодшна понуда за оптички интернет од НЕОТЕЛ

Поради исклучително големиот интерес за време на есенскиот период како и потребата од квалитетен интернет во овие периоди на онлајн настава и работа од дома, телекомуникацискиот оператор „НЕОТЕЛ“, одлучи повторно да ја овозможи досега најдобрата промотивна понуда за оптички интернет. Сега, сите заинтересирани за квалитетен интернет, можат да активираат стабилен …

Повеќе »

Како да откриете дали некој ве блокирал на Фејсбук

Твојот пријател на Фејсбук започна тотално да те игнорира? Можно е тој да го блокирал вашиот акаунт. MakeUseOf објаснува како да откриете дали е тоа така. Внесете го името на лицето во полето за пребарување. Ќе се појави список на профили и страници. Кликнете на „Луѓе“ и движете се низ …

Повеќе »

РАСТ ОД 177% ВО ОНЛАЈН ТРАНСАКЦИИТЕ КОН ДОМАШНИТЕ Е-ТРГОВЦИ ВО ВТОРИОТ КВАРТАЛ ГОДИНАВА

СКОПЈЕ, 25.11.2020:  На првиот ден од годишната конференција за е-трговија која годинава се одржува по трет пат се обрати поранешната министерска за финансии и актуелен претседател на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија, Нина Ангеловска, која ги презентираше најновите истражувања за трендот на е-купувањето во државата. – „Сега повеќе од било …

Повеќе »

Трета годишна конференција за е-трговија

Скопје, 25 ноември 2020 (МИА) – Предизвиците, можностите и ефектите од ковид-кризата кон бизнисите ќе бидат во фокусот на третата годишна конференција за е-трговија во земјава „Е-трговија и Ковид-19: Предизвици и можности!”, што денеска и утре ќе се одржува онлајн. Организатор е Асоцијацијата за е-трговија на Македонија. Конференцијата ќе изобилува со …

Повеќе »