МАРКЕТИНГ

Македонска премиера на Volkswagen Golf 8

Golf е најуспешниот светски концепт на патнички автомобил, задржувајќи ја истата филозофија и конфигурација безмалку пет децении. Пишувањето на новите страници од приказната за бестселерот кај нас започнува денес, со македонската премиера на Golf 8 – дигитализиран, целосно поврзан и максимално интуитивен за употреба. Никогаш порано новиот Golf не бил …

Повеќе »

Автомобил на годината во Македонија за 2020 година

Националното жири за избор на „Автомобил на годината во Македонија“ годинава по 25. пат го организира изборот кој е најстарата манифестација од ваков вид во Македонија. Од моделите пристигнати на македонскиот пазар помеѓу двата избора, Националното жири за избор на „Автомобил на годината во Македонија“ согласно Правилникот за работа и …

Повеќе »

Град Скопје од следниот викенд воведува ред за локациите и површината на која ќе може да работат мобилните продавачи,

Град Скопје од следниот викенд воведува ред за локациите и површината на која ќе може да работат мобилните продавачи, по реакциите на посетители дека се узурпираат патеките во стариот дел на Градски парк со натрупување на подвижни приколки. Заврши јавниот повик за пријавување интерес за користење локации за поставување урбана …

Повеќе »

Изобилство од елеганција: Се отвори првиот ХоРеКа центар во земјата

Елеганција и отменост, досега невидени во Македонија, го одбележаа отворањето на новата компанија Alpha Venue Horeca Equipment. Синоќа во Скопје се случуваше вистински спектакл. Низ звуците на гудачките инструменти на Тринити Стрингс, присутните гости на отворањето на Alpha Venue Horeca Equipment центарот имаа можност да ги видат најексклузивните експонати во …

Повеќе »

Диор и Фенди ќе плаќаат рекордни кирии за своите бутици во Милано

Диор и Фенди ќе платат рекордни изнајмувања за своите бутици во најпопуларната галерија Виктор Емануел во Милано. Двете компании добија невидена аукција, според „Гардијан“. Француската модна куќа Диор ќе потроши нешто над 5 милиони евра годишно во текот на следните 18 години за изнајмување продавница во центарот на елегантната мермерна …

Повеќе »

Opel ја продолжува извозната офанзива со враќање во Јапонија

Opel ќе ја продолжи постојнатa извозна офанзива со тоа што ќе се врати на важниот јапонски пазар. Почнувајќи од следната година, брендот со логото на молња веднаш ќе лансира три модели: бестселерот Corsa, која можеби ќе се именува поинаку во Јапонија, мултифункционалниот Combo Life и компактниот SUV, Grandland X. Ќе …

Повеќе »

Македонски Телеком со зголемена добивка во 2019 и раст во сите сегменти

Македонски Телеком оствари позитивни резултати од работењето во 2019 година. Компанијата ги надмина поставените цели и изминатата година ја заврши со зголемени приходи и раст на нето добивката, во споредба со претходната година. Во 2019 година продолжува трендот на раст на бројот на корисници во мобилната телефонија, интернетот и телевизија. …

Повеќе »

Mилениците се добрeдојдени во салонот на телекомуникацискиот оператор НЕОТЕЛ

Телекомуникацискиот оператор НЕОТЕЛ ги отвори вратите за домашните миленици. Без оглед на големината, тежината или расата, сите се добрeдојдени. Корисниците, а и оние кои се заинтересирани за услугите на НЕОТЕЛ, повеќе не треба да бидат загрижени дали нивното милениче смеат да го донесат во продажниот салонот. Додека се информираат или …

Повеќе »

Денес завршува регистрацијата на медиумите во ДИК за парламентарните избори

Изминатиот викенд, непосредно пред донесување на одлуката за распишување на изборите, Собранието донесе Закон за изменување и дополнување на Изборниот законик. Според новите одредби, сите медиуми – радиодифузерите, печатените медиуми и електронските медиуми (интернет порталите), доколку обезбедуваат платено политичко рекламирање (ППР) за предвремените парламентарни избори, што ќе се одржат на …

Повеќе »