МАРКЕТИНГ

Овие 5 хорскопски знаци нема никогаш да останат без пари

Многу луѓе, во потрага по финансиска стабилност и зголемување на нивната материјална благосостојба, се способни за сè. Тешко е да се замисли дека некој би го оспорил фактот дека парите се еден од најважните фактори за независност. Многу луѓе, во потрага по финансиска стабилност и ја зголемуваат својата материјална благосостојба, …

Повеќе »

Македонскиот “Докотор за пица“ Зоран Јовановски, со своја Академија за пица мајстори во Шведска

За сите оние кои можеби не сте слушнале за него, Зоран Јовановски е еден од најдобирте пица мајстори во Европа кој има потекло од Македонија. Тој е човекот кој својот занает и знаење го научил надвор од Македонија, но решил да го пренесе тука и ја отвара најпозната академија за …

Повеќе »

Заврши третиот тинк-тенк форум „Стимулирање на стратешка автономија. Придонесот на Западен Балкан за заедничка европска иднина“

Институт за демократија „Социетас Цивилис“ во соработка со Европскиот совет за надворешни односи канцеларија Софија, од 8 до 10 март го организираа третиот Тинк Тенк Форум Западен Балкан со наслов  „Стимулирање на стратешка автономија. Придонесот на Западен Балкан за заедничка европска иднина“. Форумот кој траеше три дена е дел од …

Повеќе »

ПО ПЕТТИ ПАТ: СКОПСКИОТ АЕРОДРОМ ДОБИТНИК НА ASQ-НАГРАДАТА ЗА КВАЛИТЕТ НА УСЛУГИТЕ ЗА 2019

Ова е 5. пат како Меѓународниот Аеродром Скопје е добитник на наградата за најдобри аеродромски услуги (ASQ) од Меѓународниот совет на аеродроми. Претходните 4 награди, добиени за 2012, 2013, 2015 и 2018 година, беа во категоријата на аеродроми под 2 милиона патници годишно, додека оваа ASQ награда е во категоријата …

Повеќе »

Награда за „Врба“ на Манчевски во Порто

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ја освои наградата Најдобар филм во програмата Недела на режисерите на 40. издание на филмскиот фестивал Фантаспорто во Порто, Португалија, еден од 20-те водечки во светот. Наградата се вика „Мануел де Оливеира“, по легендарниот португалски режисер. Примајќи ја наградата на сцената во Порто, Манчевски ја …

Повеќе »

Влезниците за Плитвички езера станаа најскапите во светот – Картите се поскапи од оние во Јелоустон и Гранд Кањон

Плитвички езера стануваат едни од најскапите национални паркови во светот со наплата на билети во текот на летото на 300 куни (40 евра), што администрацијата го оправдува со тоа што треба да го ограничи бројот на посетители бидејќи оваа дестинација за светско наследство е загрозена поради сообраќајниот метеж. Цената од …

Повеќе »

Премиерот Спасовски им врачи плакета на авторите на „Медена земја“: Благодарам што нé направивте горди со освоените награди и номинациите

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски денеска имаше средба со авторите на филмот ,,Медена земја”, документарецот кој од премиерата на филмскиот фестивал „Санденс“ на 28 јануари 2019 година, освои десетина други највисоки филмски награди во светот и беше номиниран на 92-та церемонија на Оскарите во две категории: …

Повеќе »

Facebook со нови правила: Потребна е авторизација и регистрација за реклами на политички кампањи

За да се овозможи вистински дијалог и да се придонесе кон позитивно зајакнување на демократијата во земјите низ светот, преземавме мерки да се намали ширењето дезинформации и да се спречи странско мешање во изборите на начин со што ќе се зголеми транспарентноста и автентичноста на рекламирањето.  Во јуни направивме алатки …

Повеќе »

Совети како да заштедите, да го намалите отпадот на храна и да ја зачувате животната средина

Желбата да живееме поздраво и како поединци и /или како семејства подразбира помалку да ја загадуваме животната средина. Односно, да го намалиме отпадот што го создаваме, особено отпадот на храна. Затоа што храната што нема да ја изедеме или производите што сме ги купиле и им поминал рокот на траење, …

Повеќе »