МАРКЕТИНГ

Пандемијата го заврши она што го започна Амазон

Amazon.com ја намали продажбата на многу трговци на мало, пишува The Wall Street Journal. Иако трговските центри и продавниците повторно се отвораат во Соединетите држави, пандемијата ќе направи хаос на нивната продажба, откако клиентите беа принудени да се свртат кон купување преку Интернет. Повеќе од 2 милиони работни места во …

Повеќе »

Се изготвува одлука за намалување на таксите за користење јавен простор за каменичките угостители

Угостителските објекти кои користат јавен простор пред деловните објекти во Македонска Каменица ќе бидат ослободени од плаќање комунална такса. Предлогот како што информираат од општината е изготвен од страна на градоначалничката Соња Стаменкова, а истиот како што додаваат, ќе се разгледува на следната редовна седницана каменичкиот совет. -На следната седница …

Повеќе »

Асоцијација за е-трговија: Лажни се тврдењата дека ФИТР ја подржал „Дигитални услуги за сите” поради наша поврзаност со министерката Ангеловска

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија ја демантира веста изнесена на денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ од страна на портпаролот на партијата, г-дин Наум Стоилковски. Веста, со која тој посочи дека Фондот за иновации и технолошки развој ја поддржал инцијативата „Дигитални услуги за сите” поради поврзаноста на Асоцијацијата со министерката за финансии, …

Повеќе »

Намален откупот и продажбата на земјоделски производи

Во првото тримесечје од 2020 година во земјава се откупени и продадени земјоделски производи во вкупна вредност од 4,29 милијарди денари што е за 2,9 отсто помалку во споредба со истиот период лани. Според податоците на Државниот завод за статистика, кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано …

Повеќе »

Интервју со Марија Ристовска, проект менаџер во АЕТМ: Секогаш сме на располагање за секој кој сака да отвори е-продавница 

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија се вклучува во напорите за подигнување на свеста и зголемување на понудата за е-трговијата во нашата земја. Во моментот е актуелен и Јавен повик за давање на неповратна финансиска и консултантска поддршка при отворање на нови е-продавници. Оваа активност е дел од иницијативата „Ecommerce4All” која …

Повеќе »

Одборот за доделување на државната награда “22 Ноември” распиша Конкурс за доделување на државната награда “22 Ноември” 

Со државната награда “22 Ноември” се оддава признание на луѓе од политичкиот, културниот општествениот живот во Република Северна Македонија кои дале свој  придонес во унапредување на меѓучовечкиот соживот и меѓусебно разбирање меѓу припадниците на различните заедници, култури и вери во Република Северна Македонија. Државната награда се доделува на поединци, група …

Повеќе »

Филипче: Очигледно е дека многу тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше

– Во однос на авиотранспортот, ова е многу легитимна дилема која сите ја имаат. Прво зависи од политиката што ќе ја водат авиокомпаниите, државите во однос на аеродромите. Како што се сега најавите, очигледно дека многу тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше, па да има …

Повеќе »

НЛБ Банка со промотивна кампања за кредитите за физички лица до 30- ти јуни

НЛБ Банка во периодот до 30.6.2020 година води промотивна кампања за сите кредити за физички лица. Во рамки на промотивната понуда, Банката нуди кредитни продукти со пониски каматни стапки и поповолни услови, при што НЛБ Потрошувачкиот кредит е со 35 месеци фиксна каматна стапка, додека НЛБ Станбен кредит се нуди …

Повеќе »

Проширен тимот на агенти во контакт-центарот за поддршка на бизнисот во коронакризата

Владиниот контакт-центар наменет за поддршка на бизнисот и граѓаните за економските мерки за Ковид-19 го прошири тимот на агенти во повеќе надлежни министерства и институции. На телефонскиот број 02/324-8040, освен примарното јавување од стручен тим од Владата, сега на прашањата одговараат и лица од Министерствата за труд и социјална политика, …

Повеќе »