МАРКЕТИНГ

Oтворен новиот продажно-сервисен HYUNDAI центар во Скопје

Ми-Да Гранд Моторс е новиот единствен овластен импортер на возила и резервни делови на Hyundai Motor Company за Македонија. Со денешното отворање на новиот продажно-сервисен HYUNDAI центар, Ми-Да Гранд Моторс прераснува во сериозен автомобилски центар на македонскиот пазар со богата понуда на возила во еден од најмодерните објекти во нашата …

Повеќе »

LIVSANE караванот викендов ги топлеше туристите во Маврово и Охрид

Сите оние кои викендов заминаа во Маврово во потрага по снег, чист воздух и сонце, беа пријатно дочекани со топло LIVSANE чајче. Целата планина мирисаше на ѓумбир, брусница и на новиот чај „Зимска бајка“ кој претставува мешавина од хербален чај со арома на шумско овошје и јагода. Оние што имаа …

Повеќе »

Двоен златен медал за новото премиум вино на „Tikveš Châteaux & Domainеs“ во Кина

Новото црвено премиум вино „Terrasse a L’Ombre 2018“, кое е дел од „Tikveš Châteaux & Domainеs“, освои двоен златен медал на првиот голем меѓународен вински натпревар оваа година, што се одржа во Хонг Конг, Кина – China Wine & Spirits Best Value 2020. Двојниот златен медал, што е највисоко признание …

Повеќе »

Пивара Скопје доби нова А-интегрирана еколошка дозвола

Министерството за животна средина и просторно планирање ѝ додели на Пивара Скопје нова А-интегрирана еколошка дозвола со важност во наредните седум години. Со овој документ се потврдуваат дополнителните вложувања и одржувањето на највисоко ниво на контролата на можно влијание на компанијата врз животната средина. Со новата еколошка дозвола се опфатени …

Повеќе »

АЛКАЛОИД СО ПОТВРДЕНИ ЗА ЕВРОПСКАТА УНИЈА СЕРТИФИКАТИ ЗА ДОБРА ПРОИЗВОДНА ПРАКСА

Агенцијата за лекови и медицински средства на Република Словенија (JAZMP), по извршената инспекција во погоните за производство на лекови на Алкалоид АД Скопје, ги потврди сертификатите за сообразност со начелата на Добрата производна пракса (GMP). Истите се обновени со важност од 3 години и се однесуваат на погоните за цврсти …

Повеќе »

Тесла веќе вреди над 100 милијарди долари

Тесла АД стана првиот американски производител на автомобили што достигна 100 милијарди долари пазарна вредност. Ова се гледа како знак дека Вол Стрит верува во иднината на електричните автомобили, пренесува Ројтерс. Пред помалку од еден месец, акциите на компанијата на „Илон Муск“ надминуваа 420 долари во готово. Во август 2018 …

Повеќе »

Димковски и Бабовски во Новаци: Создаваме еднакви услови за развој на сите региони на државата со посебен акцент на руралните подрачја

Министерот за земјоделство, шумaрство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски и градоначалникот на општина  Новаци, Љубе Кузмановски, денеска ги посетија локациите кадешто се оваа општина ги реализира  капиталните инвестиции преку мерките од Програмата за рурален развој. Министерот …

Повеќе »

МЗШВ: Поставен е нов рекламен банер на саемот во Берлин,  за техничката грешка е поведена постапка

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, информира дека техничката грешка со рекламниот банер поставен на македонскиот штанд на саемот за храна и земјоделство „Зелена недела“ во Берлин, е поправена. Веднаш по реакцијата од страна на МЗШВ до организаторот на саемот, е направен нов рекламен банер којшто е веќе поставен на …

Повеќе »

Жерновски ја посети „Семак Фешн“ од Штип – една од најголемите производители на женски кошули во Германија

Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, пред одржувањето на редовната 4-та седница на Владата во Штип, а во рамки на теренските настани, ја посети компанијата за текстилна индустрија „Семак Фешн“. Оваа фирма е основана од германска компанија која 20 години работи во нашата држава. Во самиот погон има 300 …

Повеќе »