ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Обединета Европа на 19. Моден Викенд Скопје

Шоурум со ексклузивни парчиња од дваесет и осум претставници на седумнаесет различни земји, гостување со изложба на наградувана платформа за концептуален дизајн, како и ревиски претставувања на колекциите од млади и етаблирани имиња во земјата и регионот, сочинуваат само дел од богатата програма што посетителите на најголемиот моден настан во …

Повеќе »

Квалитетниот транспорт на стоки го диктира и економскиот развој

Ефикасниот товарен транспорт обезбедува низа економски придобивки што го збогатуваат животниот стандард преку повеќекратните ефекти, како што се подобра пристапност до пазарите, вработување и дополнителни инвестиции. Улогата што транспортот ја има во економијата, придонесе во изминативе години, континуирано да се вложува во развојот на оваа дејност заради унапредување на квалитетот на …

Повеќе »

„Да танцуваме!“ – симфониски концерт на Македонската филхармонија

„Да танцуваме!“ е насловот на претстојниот симфониски концерт на Македонската филхармонија кој ќе се одржи на 28 март (четврток) во 20 часот. Под палката на маестро Габриел Бебешелеа од Романија, оркестарот ќе ги изведе прекрасните дела: „Словенски танци“ оп. 46 од Антонин Дворжак, како и „Симфониски танци“ оп. 45 од …

Повеќе »

Објавен националниот конкурс „Иновативно претпријатие на годината“

Фондацијата Претприемачки Сервис за Млади во рамки на проектот „Јакнење на капацитетите на малите и средни претпријатија преку подобрена поддршка за иновации“, финансиран од ЕУ, објавува конкурс до сите компании регистрирани во државата за избор на „Иновативно претпријатие на годината“. Националниот конкурс „Иновативно претпријатие на годината“ е признание кое се …

Повеќе »

Вицепремиерот Анѓушев и МЗШВ Николовски во посета на компанијата „Сентис АГ“: Со европски средства од ИПАРД 2 и владина поддршка обезбедуваме развој на преработувачката индустрија

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, градоначалничката на општина Тетово, Теута Арифи и директорот на агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, ја посетија компанијата „Сентис АГ“ од тетовско Џепчиште, која што претставува …

Повеќе »

Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии (МАСИТ) и Стопанска комора на Северозападна Македонија потпишаа Меморандум за соработка

Извршните директори на МАСИТ – Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии и на Стопанската комора на Северозападна Македонија, Анита Никова Бундовски и Дриљон Исени вчера потпишаа Меморандум за соработка. Долгогодишната плодна соработка меѓу двете стопански комори сега се формализира со цел истата да зајакне и да се развива во …

Повеќе »

МЗШВ апелира на внимателно и одговорно однесување на сите лица кои извршуваат активности во земјоделството и во шумите

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство апелира на крајно внимателно и одговорно однесување на сите лица кои извршуваат активности во земјоделството и шумите. Временските услови кои се значително погодни за појава на пожари на отворен простор, на земјоделски површини  и во шумските предели, покрај огромната штетата кај земјоделските култури и …

Повеќе »

Румбата на Јулијана Петровска и нејзината професорка по танц Евгенија Трифуновска освои второ место во латино танци на Специјалните олимписки игри

Румбата на Јулијана Петровска и нејзината професорка по танц Евгенија Трифуновска од Танцов клуб Сонриса освоија второ место во латино танци на танцовиот натпревар и ја запишуваат историјата на Специјалните олимписки игри. Од оваа година танцувањето станува олимписка дисциплина. Нека ни е среќен меѓународниот ден на лицата со Даунов синдром.

Повеќе »

Нова промотивна понуда од Vip: Неограничен мобилен интернет за омилените социјални мрежи

Земајќи ги предвид комуникациските потреби на корисниците за што повеќе интернет, телекомуникациската компанија Vip со задоволство ја најавува најновата промотивна понуда наменета за сите пост пејд корисници на мобилната телефонија со која овозможува неограничено користење мобилен интернет за омилените социјални мрежи без при тоа да го трошат месечниот интернет предвиден …

Повеќе »