ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Центарот за младински иницијативи Цик Цак започна со изготовка на нацрт статегија за младите во Крива Паланка

Денес во општина  Крива Паланка, здружението Центар за младински иницијативи Цик-Цак од Крива Паланка започна со реализација на проектот,,Промоција на младински активизам преку креирање на институциски платформи за младински потреби’’. Овој проект е финасиран и се имплементира како подгрант во рамки на проектот ,,Силни граѓански организации за позитивни социјални промени …

Повеќе »

ВРВНИ КАНАДСКИ МЕНТОРИ ГИ ЗАЈАКНУВААТ КАПАЦИТЕТИТЕ НА МАКЕДОНСКИТЕ ЖЕНСКИ ЗДРУЖЕНИЈА

Со поздравно обраќање на Н.Е. Кати Чаба – Амбасадор на Канада во Србија, Македонија и Црна Гора се отвори панел-дискусијата „Жени-претприемачи и канадски експерти: Менторство, развој и одржливост“, во организација на Македонија2025, која се одржа денска во DoubleTree Hilton – Скопје. На настанот присутните имаа можност да дискутираат за најдобрите …

Повеќе »

Три јубилеи на Porsche: 50 години од моделот 917, 50 години од моделот 914 и 10 години од Panamera

Три јубилеи, еден голем роденден и на историското искуство – 2019 ветува неколку значајни моменти за Porsche Музејот. Посветени да се направи видлива историја на компанијата, бројни амбасадори на четири тркала, кои ќе бидат изложени на Porscheplatz во Штутгарт, Zuffenhausen, исто така ќе бидат  распоредени на бројни настани ширум светот, …

Повеќе »

МЗ: Нема опасност од зараза со МРСА, во Стоматолошкиот клинички центар се преземени сите превентивни мерки

Од страна на ЈЗУ Универзитетски стоматолошки клинички центар Свети Пантелејмон – Скопје сме информирани дека нема опасност од зараза со МРСА, откако кај еден од вработените е најдена оваа бактерија. Во установата се преземени сите мерки за дезинфекција и изолирање на бактеријата. Вработениот кај кој е потврдено присуство на бактеријата, …

Повеќе »

Приклучи се на Фејсбук активацијата на Бимилк и освој викенд на Пелистер!

Лимитираната зимска колекција на Битолскиот јогурт на почетокот од месецов е на полиците во маркетите, но успеавте ли и вие доволно да се радувате на снегот и да уживате во зимските авантури? Во рамките на тековната кампања за зимската едиција на Битолскиот јогурт, за оние што сè уште сакаат да …

Повеќе »

Градот Охрид ќе биде побогат за нова спортска манифестација – „Ohrid trail“

Градот Охрид ќе биде побогат за нова спортска манифестација, откако в.д. градоначалникот на Општина Охрид Константин Георгиески, Асоцијацијата за спортови „Спорт за сите-сите за Спорт“ и здружението ТРЕКС ја промовираа планинарската трка „Ohrid trail“. Денеска сум многу горд и посебна чест ми е што Охрид во името на „Ohrid trail“ …

Повеќе »

Македонија2025 организира панел-дискусија насловена „Жени-претприемачи и канадски експерти: Менторство, развој и одржливост“

Меѓународната невладина организација Македонија2025, на 31-ви јануари (четврток), организира панел-дискусија насловена „Жени-претприемачи и канадски експерти: Менторство, развој и одржливост“, која ќе се одржи во DoubleTree by Hilton – Скопје, од 11:00 до 13:00 часот. „На настанот присутните ќе дискутираат за искуствата и најдобрите практики поврзани со женското претприемништво во Канада …

Повеќе »

ОЈО ќе проверува дали постоеле неправилности при увозот на МРП-вакцините

Основното јавно обвинителство Скопје отвори предмет по допрен глас во врска со евентуални неправилности при увозот, дистрибуцијата и употребата на вакцината МРП, во периодот од крајот на 2018 и почетокот на 2019 година. Притоа, обвинителството ќе проверува дали постоеле неправилности при увозот на вакцините, нивниот рок на употреба, како и …

Повеќе »

Стопанска банка станува најголема продажна мрежа за осигурување

Во годината која Стопанска банка АД – Скопје го одбележува својот 75 годишен јубилеј започна банкоосигурување во соработка со Кроација Осигурување/Неживот и УНИКА Лајф. Преку своите 65 филијали, 24/7 контакт центарот и со повеќе од 120 лиценцирани застапници во осигурувањето Банката на пазарот понуди најголема продажна мрежа на осигурителни производи, …

Повеќе »