ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Излезе „е-Бонтон“ прирачникот за убаво онлајн однесување

Излезе од печат првиот македонски „е-Бонтонˮ прирачник со 100 правила за добро однесување на интернет, проект кој се реализираше од страна на Фондацијата „е-Македонија“ на Македонски Телеком. На 27, 28 и 29 јуни (четврток, петок и сабота) пред книжарниците ТРИ, Табернакул, Матица и Култура, промотивно ќе биде поделена првата количина …

Повеќе »

Mitsubishi повлекува над 3000 автомобили од САД и Порторико

Јапонскиот производител на автомобили Mitsubishi Motors повлекува 3181 Outlander спортски возила во САД и Порторико, поради дефект во панорамскиот стаклен покрив на автомобилите, информира “Ројтерс”. Потенцијалниот дефект може да се случи, бидејќи стаклото на покривот на автомобилите е поставено без да се третира со посебна изолација пред да се положи …

Повеќе »

Белгија: 3000 затворени фирми

Над 3000 претпријатија во Белгија се затворени во последните две години по воведувањето на целосната забрана за пушење на затворени јавни места, објавија локалните медиуми. За истиот период бројот на угостителството е намален за 22 проценти, а банкротите во секторот се зголеменени за 34 проценти. Вработените во оваа индустрија признаваат …

Повеќе »

Volkswagen пушта најекономичен Golf во историјата на компанијата

Автомобилскиот гигант Volkswagen откри љубопитни детали за новиот Golf VII – TDI BlueMotion. Според податоците на германскиот производител, новото засилување на компанијата поминува 1.500 километри само со едно полнење, бидејќи троши 3,2 l/100 km, што го прави најекономичен Golf во историјата на Volkswagen. Возилото има 1.6 – литарски турбо-дизел со …

Повеќе »

Над 1 милијарда компјутери имаат инсталиран Microsoft Office

Канцелариски пакет на Microsoft бил најчесто користен софтвер за обработка на документи во 2012 година. Над 1 милијарда компјутери низ светот имале инсталирано некоја од верзиите на Microsoft Office, покажуваат податоците на Bloomberg. Во 2010 година бројот на копиите бил околу 750 милиони евра. Првата верзија на програмата за обработка …

Повеќе »

Парична казна од 10 милиони евра за UBS во Франција

Француската поделба на швајцарската банка UBS понесе парична казна од 10 милиони евра од страна на регулаторите за неисполнување на обврската од страна на банката за зајакнување на контролата на “перење” на пари и даночно затајување, информира “Би Би Си”. UBS и нејзината единица во Франција официјално се под истрага …

Повеќе »

Колку заработува претседателот на Toyota?

Приходите на претседателот на јапонската компанија Toyota кој е најголемиот светски производител на автомобили, Акио Тојода во текот на финансиската 2012 година биле 184 милиони јени ($ 1,88 милиони евра). Ова го соопшти ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на претставници на компанијата, која ги објави финансиските резултати. Основната плата на 57-годишниот Тојода, …

Повеќе »

Основната каматна стапка во Унгарија е рекордно ниска

Унгарската централна банка ја намали на рекордно ниско ниво основната каматна стапка. Таа сега изнесува 4,25%. Тоа е четврто намалување, откако во март за гувернер на банката беше назначен Гиорги Матолчи, близок соработник на премиерот Виктор Орбан.

Повеќе »

Билетот во Дизниленд надмина 100$ по човек

Парковите Disney во САД ги качуваат цените и за прв пат влезниот билет за тематските паркови надминува $ 100 по човек. Тоа е за 6 долари повеќе отколку минатото лето. Со надоместоците кои се додаваат автоматски се побарува цената од $ 101,18. За децата е малку поевтино, а цената за …

Повеќе »