ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Инспекциските служби ќе вршат контроли за време на Викендот без ДДВ за почитување на протоколите и цените на производите

Инспекциските служби за време на викендот без ДДВ ќе продолжат со интензивни контроли на терен, во делот на почитување на здравствените протоколи, како и на цените на производите. Како што соопштија од Владата, Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) ќе спроведува контроли со цел да се спречат можни манипулации со цените на …

Повеќе »

НЛБ Банка со промотивна кампања за Mastercard Business картичките за правни лица

НЛБ Банка од 10 октомври, 2020 година започнува промотивна кампања за Mastercard Business картичките за правни лица која ќе трае до 10 ноември 2020 година. Во рамки на кампањата Банката нуди промотивни поволности за сите нови и постоечки корисници на Mastercard Business картичката како и можност за користење на единствен …

Повеќе »

Бочварски на средба со превозници од „АМЕРИТ”: Продолжува партнерскиот однос со превозниците

За 2021 година обезбедивме 1.440 годишни дозволи за возила со „Евро 6 стандард” и 2.280 месечни дозволи за возила со „Евро 5 стандард”. Електронското пријавување за ЦЕМТ дозволите е од 13 до 15 овој месец, истакна министерот за транспорт и врски Благој Бочварски на денешната средба со „СИЗ Македонија сообраќај …

Повеќе »

Саем на медот во Прилеп: Медот е лековит, ама државата да помогне да го има

Со традиционалниот, 11-ти по ред Саем на медот во центарот на Прилеп, почнаа чествувањата во пресрет на големиот празник, 11 Октомври, Денот на народното востание. Со понудата на годинашново медопроизводство на плоштадот „Методија Андонов Ченто”, околу 100-ина пчелари од Прилеп се согласни дека оваа е една од најтешките години за …

Повеќе »

Општина Центар одвои 13 милиони денари за ново уривање на дивоградби

Градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ на денешната прес-конференција информираше дека неговата Општина предничи со остранување на дивоградби, посочувајќи дека за наредниот период се издвоени над 13 милиони денари за нов бран на такви зафати. – Општина Центар предначи со отстранување на диви објекти. Имавме такви отстанувања изминатиот период и …

Повеќе »

РКЕ и ССК разговараа за измени во Законот за градба во делот на греење на објектите

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) продолжува со консултативните средби за допрецизирање на Одобрението за градба во кое задолжително ќе се наведе енергенсот на кој ќе се грее секој нов објект што ќе се гради. Во таа насока денеска имаше средба со претставници на Сојузот на стопански комори …

Повеќе »

НУК: Угостителите ќе опстанат ако добијат најмалку 250 милиони евра од четвртиот пакет

Од 470 милиони евра субвенции, грантови и кредити од четвртиот пакет економски мерки што ги усвои Владата, најмалку 250 милиони евра треба да им припаднат на угостителите, смета Независната угостителска комора (НУК). Според Комората, само доколку навистина овие средства завршат на сметка на угостителската индустрија, ниту еден угостител нема да …

Повеќе »

Собранието изгласа законски измени за мерката „Викенд без ДДВ”

Собранието денеска во рамки на продолжението на 15. седница со 71 глас „за”, девет воздражни и без ниту еден против го донесе Законот за изменување и дополнувањe на Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физичките лица, по скратена постапка. Со изгласаните законски измени се овозможува …

Повеќе »

Во август годинава 184 одобренија за градење, за 12,4 проценти помалку од август лани

Во август годинава се издадени 184 одобренија за градење, што е за 12.4  проценти помалку во однос на истиот месец од претходната година, објави денеска Државниот завод за статистика. Најмногу издадени одобренијаза градење има во Полошкиот регион, 43, по што следат Скопскиот со 34, Источниот со 28, Пелагонискиот со 25, …

Повеќе »