ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Такси на иднината

Taxi BP е проект на Универзитетот за дизајн и уметност во Будимпешта кој во моментов е во развој на темата “Мобилност на иднината”. Обликот на каросеријата е прилагоден на сообраќајот во унгарската престолнина. Целта на дизајнерот била да се обезбеди возило за големите градови во 2046 година Од една страна, …

Повеќе »

Samsung GT-I9500 најдобар на тестови

Изгледа дека Samsung Galaxy S IV ќе биде новиот “ѕвер”, откако Samsung Galaxy GT-I9500 постави нов рекорд на сајтот на Browsermark 2.0. Со резултат од 2710, GT-I9500 излезе подобар од LG Optimus G (2555), HTC One (2262), Sony Xperia Z (1865) и Oppo Find 5 (1797) во листата од петте …

Повеќе »

Американци ја обвинија најголемата пивара дека става вода во пивото

Најголемата во светот пивара “Анхојзер-Буш ИнБев” (Anheuser Busch InBev) го разредува пивото со вода, тврдат американски конзуматори, пренесува Блумберг. Колективните тужби се поднесени во судот во неколку држави, меѓу кои Калифорнија, Њу Џерси и Пенсилванија. Во документите се тврди дека реалната содржина на алкохол во десетина популарни брендови на компанијата, …

Повеќе »

4G во возилата на GM

Американскиот автомобилски гигант General Motors (GM) објави дека се обединува со телекомуникацискиот оператор AT & T, за да може до 2014 година да ги опреми автомобилите со мрежа од четвртата генерација – 4G, пренесе AFP. Телекомуникациската мрежа од четвртата генерација нуди брз интернет и затоа овозможува да се користат апликации …

Повеќе »

Најдобро платени професии во САД

Лекарите, стоматолозите и главните извршни директори добиваат највисоки плати во САД според податоците на американското Министерство за труд за 2012 година, објави весникот Askmen.com. Еве кои се 10-те најдобро платените професии во САД:

Повеќе »

Водечкa австралискa осигурителна компанија скратува персонал

Водечката австралиската осигурителна компанија по пазарна капитализација QBE Insurance Group ќе скрати 700 работни места во светот. Главната цел на потегот е намалување на трошоците. Иако чистата добивка на осигурителот порасна за 8 проценти до 761 милиони долари минатата година, таа се покажува под сопствените прогнози (820 милиони долари), поради …

Повеќе »

Шерил Сандберг ги продаде своите акции на Facebook за 5 милиони долари

Минатата недела главниот оперативен директор на Facebook Шерил Сандберг ги продала своите акции во социјалната мрежа за 4.9 милиони долари на цени помеѓу 27.49 и 28.28 долари за акција, прикажува известување до американската Комисија за хартии од вредност и берзи (SEC). Сандберг искористил план кој им овозможува на раководителите на …

Повеќе »

Yahoo забрани на вработените да работат од дома

Извршниот директор на Yahoo Мариса Маер, што ја предводи интернет компанијата во текот на летото на 2012, забрани на вработените на компанијата да работат од дома. Од 1 јуни сите кои работат од дома во Yahoo треба да почнат да работат од најблиската канцеларија на компанијата или да ја напуштат, …

Повеќе »

HP ќе го продаде мобилниот оперативен систем на LG

Американскиот компјутерски производител Hewlett-Packard (HP) соопшти во понеделникот дека ќе го продаде мобилниот оперативен систем webOS на јужнокорејската LG Electronics. Така компанијата конечно ќе се раздели со софтверот за паметни телефони, кој го доби со купувањето на неговите креатори од софтверската компанија Palm во 2010 година по цена од 1,2 …

Повеќе »