ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Новиот Samsung Galaxy S4 ќе се управува со поглед

Корејскиот производител ќе претстави нов модел на 14 март, а тоа е Најновиот паметен телефон од Samsung ќе го следи движењата на очите и ќе извршува команди според гестовите направени со поглед. Samsung веќе користи слична технологија за моделите Galaxy S3 и Galaxy Note II. Со помош на секундарната камера …

Повеќе »

Нова казна за Microsoft во ЕУ

Антимонополските регулаторни тела на ЕУ се подготвуваат да воведат голема парична казна на Microsoft за непочитување на можноста да избираат конкурентни интернет прелистувачи. Комесарот за конкуренција Хоакин Алмунија ќе ја објави својата одлука во Гринич, прецизира изворот на агенцијата, цитиран од агенциите. Се очекува Алмунија да ја користи казната за …

Повеќе »

Apple е најпосакуваната компанија во светот!

Apple шести пат по ред се најде на врвот на листата на најпосакувани компании во светот од страна на магазинот Fortune. И покрај тешките периоди, Apple сеуште добива почит и восхит од врвните луѓе во други компании… Компанијата ги победи Google и Amazon, кои се најдоа на второто и третото …

Повеќе »

Емирот на Катар купи шест грчки острови за 8.5 милиони евра

Емирот на Катар Хамад бин Халифа ал Тани си купил шест острови во Јонското Море само за 8.5 милиони евра. Емирот си ги обезбедил островите после 18 месеци правни спорови со локалниот градоначалник и со кралската фамилија според The Guardian. “Грција е таква држава”, вели градоначалникот на Итака Јоанис Касианос …

Повеќе »

Извршниот директор на Yahoo ја сподели тајната на својот успех

Како сите нас и најуспешните основачи на компаниите и извршни директори се сомневаат во квалитетите или барале безбедноста при донесувањето на важна одлука, што во извесна смисла се извршила клучно за кариерата. Во книгата “Lean In”, која треба да излезе, Шерил Сандберг – главен оперативен директор на Facebook, раскажува за …

Повеќе »

Го знаете ли овој милијардер?

Мејер Љаскин е милијардер, но за него не се знае многу. Тој всушност нема да го видите во списанието Форбс, не дава интервјуа за телевизии. Единствениот пат кога правел јавна изјава е во 2011 година, откако донирал 100 милиони долари на универзитетот UCLA. Тоа е најголемата донација која универзитетот ја …

Повеќе »

Промовиран Проектот „Биди перспективен, започни свој бизнис“

Министерот за економија Ваљон Сарачини го промовираше проектот за организирање натпревар за започнување на бизнис „Биди перспективен, започни свој бизнис“ за кој беше објавен јавен повик согласно Програмата за конкурентност, иновации и претприемништво за 2013 година. Проектот ќе биде реализиран во соработка со Министерството за образование и наука, Агенцијата за …

Повеќе »

Најголемиот производител на вотка во Русија пред банкрот

Полскиот производител на вотка Central European Distribution Corporation (CEDC), познат по брендовите Zubrowka, Jim Beam, Guiness “Зеленая бренд”, “Журавли”, нема доволно средства да ги плати своите долгови и секој ден опасноста да прогласи банкрот се зголемува. Засега компанијата бара варијанти да договори со доверителите реструктуирање на обврските кои надминаа 1 …

Повеќе »

Лари Елисон ја купи авиокомпанијата Island Air

Главниот извршен директор на софтверскиот гигант Oracle, Лари Елисон ја купи авиокомпанијата Island Air, која лета меѓу Хавајските острови. Минатата година мултимилиардерот го доби најмалиот хавајски остров за 600 милиони долари, а сега си обезбеди и превозник за него. Колку платил за својата нова придобивка, сепак не се соопштува. Ланаи …

Повеќе »