ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Завршена аквизицијата на проектот со фотоволтаици во Кожани финансиран преку издавање нова обврзница

На 1-ви октомври 2020 година, ХЕЛЕНИК ПЕТРОЛЕУМ СА преку својата подружница, ELPE RENEWABLES, ја заврши аквизицијата на моќно портфолио на фотоволтаични проекти, кое е во последната фаза на дозвола, и се наоѓа во поширокиот регион Кожани, Грција. Проектот ќе се развива од JUWI, водечка меѓународна компанија за обновливи извори на …

Повеќе »

Пандемијата затвори 43 авиокомпании

Работата на авиокомпаниите е под притисок веќе неколку години, но пандемијата на коронавирусот годинава предизвика дополнителен товар. Иако силната државна финансиска поддршка спречи да банкротираат некои од најголемите авиокомпании во светот, како што е германската „Луфтханза”, во наредните месеци може да се очекува бран банкроти во овој сектор, истакнуваат аналитичарите …

Повеќе »

Пратениците денеска одлучуваат: Дали овој викенд ќе имаме “Викенд без ДДВ” и што ќе можете да купувате?!

Во најавениот Викенд без ДДВ кој ќе се спроведе на 10, 11 и 12 октомври, граѓаните ќе може да купат домашни производи и услуги до најмногу 30.000 денари, како и комјутери и ИТ опрема. -Оваа мерка предвидува да опфати повеќе од 350 илјади граѓани, а јас се надевам и до …

Повеќе »

Министри предводени од вицепремиерот Груби на средба со бизнисмени од Комората на Северозападна Македонија

Пандемијата предизвика голем број компании да се соочат со загуби и губење на пазарите, а значителен процент од нив престанале и со работа, информирале денеска стопанствениците од Стопанската комора на Северозападна Македонија на средбата со владина делегација предводена од првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците …

Повеќе »

Лукаревска: Следува викенд без ДДВ, сите пратеници да ги поддржат измените на законот

Предлог законот со кој ќе се реализира мерката “Викенд без ДДВ”, ги помина филтрите на надлежните собраниски комисии. Овој проект е во интерес на граѓаните и токму затоа денеска ги повикувам сите пратеници да го поддржат. Гласањето ЗА ќе значи на граѓаните да им се овозможи да го добијат назад …

Повеќе »

Публицис Скопје – прва македонска агенција со освоена главна награда на фестивалот “SoMo Borac”

Публицис Скопје е добитник на 3 награди на “SoMo Borac” реномираниот регионален фестивал за дигитални кампањи. Кампањата за Кока Кола “Discovered by Coke” која беше реализирана во Србија, е победник во категоријата “SoMo App”, а беше наградена и во уште две други категории – Digital Mix и SoМo Tech. Discovered …

Повеќе »

Новиот Opel Crossland: Многу повеќе од само убаво лице

Свеж и компактен однадвор, многу простран и разновиден одвнатре и со кул изглед на SUV. Тоа е новиот Opel Crossland, кој е првиот модел што го прифати непогрешливото ново лице на марката, прикажано пред само неколку недели од новата Opel Mokka. Како и кај Mokka, и новиот Opel Crossland се …

Повеќе »

Како да се реши проблемот со отпадот во општините

Комуналниот отпад станува најголемиот проблем на општините и најголемата закана по здравјето на граѓаните. Локалните депонии со нивното секојдневно палење и горење на отворен простор, се еколошка катастрофа. Причина за тоа е непостоењето депонии за обработка на комуналниот отпад и механизам за управување со отпадот воопшто. Градовите се повеќе се …

Повеќе »

ФИТР: Со иновативни проекти во борба против климатски промени

Седум проекти добиваат поддршка во рамките на јавниот повик за справување со климатски промени 02-2, кој Фондот за иновации и технолошки развој го реализира во соработка со Програмата за развој на ОН, УНДП, Министерството за надворешни работи на државата Израел, Министерство за животна средина и просторно планирање на С.Македонија, како …

Повеќе »