ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Абрамович купи дел од Норилски никел

Рускиот милијардер Роман Абрамович се согласи да купи 7,3% од акциите на компанијата Норилски никел, соопшти весникот “Financial Times”, цитиран од ИТАР-ТАСС. Според изданието влегувањето на Абрамович во капиталот на Норилски никел ќе помогне во решавањето на спорот меѓу двајцата најголеми акционери во компанијата Владимир Потанин и Олег Дерипаска, кој …

Повеќе »

Citigroup Inc ќе скрати 11 илјади работни места во целиот свет!

Citigroup Inc ќе скрати 11 илјади работни места во целиот свет, што одговара на 4 отсто од вработените во оваа институција, соопшти Ројтерс. Целта на мерките е да се заштедат 1,1 милијарди долари трошоци за година, објави компанијата. Стапката првично ќе доведе до оданочување со 1 милијарда долари во четвртиот …

Повеќе »

HSBC продава кинески осигурител за 9,4 милијарди долари

Најголемата европска банка HSBC објави дека ќе ги продаде своите 15,6% во кинеската осигурителна компанија Ping An Insurance за 9,4 милијарди долари, соопшти BBC. Продажбата е дел од планот на HSBC за зголемување на профитот. Купувач е тајландската Charoen Pokphand Group (CP), поврзана со најбогатиот човек во земјата Данин Чераванонт.

Повеќе »

Над 200 фирми од САД покажале интерес да ја посетат Македонија

Голем број американски компании покажаа интерес за македонските инвестициски можности, а дел најавија и посета на Македонија за детали за нивни евентуални конкретни инвестиции во тек на втората економска презентација годинава на македонската економија во САД. Преку бизнис форуми и одделни разговори во изминатите денови во Детроит, Хјустон, Лос Анџелес …

Повеќе »

Продажбата на нови автомобили во Франција оди кон 15-годишно дно

Оваа година пазарот на нови автомобили во Франција веројатно ќе ја има својата најслаба презентација од 1997 година, соопшти агенцијата “Ројтерс”. Стравувањата биле изразени од локалната асоцијација CCFA на база на падот на побарувачката од 19.2% во ноември. Во изминатиот месец во Франција биле купени само 144 694 нови автомобили, …

Повеќе »

Најбогатите луѓе кои живеат во Швајцарија

Швеѓанецот Ингвар Кампрад, основач на Ikea, продолжува да биде најбогат човек во Швајцарија со богатство од 38 до 39 милијарди швајцарски франци (31 – 32 милијарди евра), покажува годишната листа на 300-те најбогати луѓе во Швајцарија, според швајцарското списание “билан”, пренесува Франс прес. Според најновиот број на ова издание, состојбата …

Повеќе »

Владата ветува намалување или укинување на царината за повеќе производи

Министерот за финансии Зоран Ставрески информираше дека Од први јануари наредната година Владата ги укинува или намалува царинските стапки за репроматеријали за резервни автомобилски делови, полиетиленски фолии, алатни машини, железнички товарни вагони и автобуси, како директна поддршка на пет стопански гранки. – Укинувањето на царинските стапки за тие стоки е …

Повеќе »

Најбогатиот бизнисмен во Србија е под истрага

Најбогат човек во Србија – Мирослав Мишковиќ, ќе биде испрашуван од полицијата во врска со својот бизнис, соопшти неговата компанија “Делта холдинг”. Ова се случува недели откако српскиот вицепремиер Александар Вучиќ вети дека ќе ги испита обвинувањата за корупција против филијали на “Делта”, пренесува Ројтерс. 

Повеќе »

До крајот на 2013 ќе имаме нови 6.000 вработувања?

До крајот на следната година во технолошко индустриските развојни зони ќе бидат отворени 6.000 работни места. Одличните резултати овозможија отворање на нови 1.720 работни места годинава, а во следните години тие резултати ќе се потврдат со дополнителни вработувања што се предвидени во сите фабрики што работат во зоните, а и …

Повеќе »