ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Dow Jones со историски рекорд

Dow Jones Industrial Average достигна нов историски врв во вторникот, а малку по 17 часот македонско време се зголемиле со 0.77% до 14236.8 поени. Тоа е над историскиот рекорд на затворање од 14 164.53 поени, достигнат на 9 октомври 2007 година, па дури и над највисокото ниво, постигнат за време …

Повеќе »

IKEA влегува во хотелиерскиот бизнес

IKEA е еден од неприкосновените примери за успешен бизнис благодарение на своите евтини, стилски и монтажни мебели. Во партнерството со Marriott International шведската компанија ќе се обиде да создаде синџир хотели на истиот принцип, вклучувајќи се во трката помеѓу европските компании во понудата на евтини ноќевања, објави Wall Street Journal. …

Повеќе »

Секој втор со лажна насмевка пред шефот

Луѓето се насмевнуваат само по седум пати на ден, покажа британско истражување. Радосните луѓе се насмевнуваат дури 11 пати на ден, а најнатажените лица имаат по една насмевка дневно. Анкета меѓу 2000 Британци покажа уште дека 51% од учесниците, признаваат дека се насмевнуваат неискрено еднаш на ден и покажуваат лажна …

Повеќе »

Новиот Samsung Galaxy S4 ќе се управува со поглед

Корејскиот производител ќе претстави нов модел на 14 март, а тоа е Најновиот паметен телефон од Samsung ќе го следи движењата на очите и ќе извршува команди според гестовите направени со поглед. Samsung веќе користи слична технологија за моделите Galaxy S3 и Galaxy Note II. Со помош на секундарната камера …

Повеќе »

Нова казна за Microsoft во ЕУ

Антимонополските регулаторни тела на ЕУ се подготвуваат да воведат голема парична казна на Microsoft за непочитување на можноста да избираат конкурентни интернет прелистувачи. Комесарот за конкуренција Хоакин Алмунија ќе ја објави својата одлука во Гринич, прецизира изворот на агенцијата, цитиран од агенциите. Се очекува Алмунија да ја користи казната за …

Повеќе »

Apple е најпосакуваната компанија во светот!

Apple шести пат по ред се најде на врвот на листата на најпосакувани компании во светот од страна на магазинот Fortune. И покрај тешките периоди, Apple сеуште добива почит и восхит од врвните луѓе во други компании… Компанијата ги победи Google и Amazon, кои се најдоа на второто и третото …

Повеќе »

Емирот на Катар купи шест грчки острови за 8.5 милиони евра

Емирот на Катар Хамад бин Халифа ал Тани си купил шест острови во Јонското Море само за 8.5 милиони евра. Емирот си ги обезбедил островите после 18 месеци правни спорови со локалниот градоначалник и со кралската фамилија според The Guardian. “Грција е таква држава”, вели градоначалникот на Итака Јоанис Касианос …

Повеќе »

Извршниот директор на Yahoo ја сподели тајната на својот успех

Како сите нас и најуспешните основачи на компаниите и извршни директори се сомневаат во квалитетите или барале безбедноста при донесувањето на важна одлука, што во извесна смисла се извршила клучно за кариерата. Во книгата “Lean In”, која треба да излезе, Шерил Сандберг – главен оперативен директор на Facebook, раскажува за …

Повеќе »

Го знаете ли овој милијардер?

Мејер Љаскин е милијардер, но за него не се знае многу. Тој всушност нема да го видите во списанието Форбс, не дава интервјуа за телевизии. Единствениот пат кога правел јавна изјава е во 2011 година, откако донирал 100 милиони долари на универзитетот UCLA. Тоа е најголемата донација која универзитетот ја …

Повеќе »