ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Caterpillar откажа голем дел од зделките во Кина поради измама

„Caterpillar Inc“ откри намерно погрешно водење на сметководството во филијала на кинеската компанија, стекната од неа во текот на летото. Сега ја принудува да го отпише поголемиот дел од вредноста на трансакцијата и да ги избрише над половина од очекуваните добивка за четвртиот квартал од 2012 година, објави Ројтерс. Најголемиот …

Повеќе »

Долче и Габана веќе се милијардери

Зголемувањето на глобалното пребарување на луксузни стоки доведе до појава на тројца италијански милијардери. Ова се случува во време на растот во пазарната цена на најдобрите модни брендови во светот, пишува агенцијата “Блумберг”. 54-годишниот Доменико Долче и 50-годишниот Стефано Габана со модната куќа Dolche & Gabbana, чии облека се продаваат …

Повеќе »

H & M имаше скок на продажбата за 8% во декември

“Резултатите се подобри од очекуваното и доста подобри во споредба со ситуацијата во секторот, со оглед на податоците за германскиот пазар”, изјави во интервју Ан Кричлоу, аналитичар во Societe Generale Вториот најголем европски синџир за продавници за облека Hennes & Mauritz AB (H & M) предвиде раст на продажбата, соопшти …

Повеќе »

Renault скратува 7500 работни места во Франција

Францускиот производител на автомобили Renault планира да скрати 7500 работни места во Франција до 2016 година, за да ја зголеми својата конкурентност, соопшти агенцијата Reuters. Отпуштањата се еднакви на 14% од вработените на компанијата, при што 5700 од работните места ќе отпаднат преку природна реорганизација

Повеќе »

100 нај-конкурентни компании од земјите во развој

Брзината со која растат компаниите во развиените економии, е потценета. Тоа го покажува новиот извештај на Boston Consulting Group, цитиран од ББС. Тие одредиле топ 100 на фирмите кои не се наоѓаат во Европа и САД, кои ќе ги променат глобалните индустрии. Заедно, овие компании имаат подобар раст на работната …

Повеќе »

Apple ги губи младите корисници

Производите на Apple веќе “не се број еден” за младите корисници. Ова го изјави за Forbes, Тина Велс од Buzz Marketing Group, пренесува NewTrend. Истражувањето покажа дека производителот на iPod, iPhone и iPad ја губи позицијата на сметка на Samsung Galaxy и Microsoft Surface. Според Велс, кампањите за милиони долари …

Повеќе »

Јапонска компанија плаќа по 1 милион јени за добро познавање на англиски јазик

Јапонскиот мобилен оператор Softbank, кој неодамна го доби американскиот конкурент Sprint Nextel за над 20 милијарди долари, ќе ги стимулира финансиски вработените да ги подобрат своите знаења по англиски, соопштува агенцијата “Франс прес”. Оние кои покажуваат најдобри знаења, можат да добијат по 1 милион јени (околу 11.2 илјади долари). Знаењето …

Повеќе »

Најиновативните компании во светот

Според консултантска компанија Boston Consulting Group најиновативата компанија во светот е Apple. Топ 5 ги дополнуваат Google, Samsung и Microsoft. Во првите десет се наоѓаат IBM, Sony, Haier, Amazon и Hyundai. Другата социјална мрежа Twitter останува далеку назад – на 43-то место. Кинескиот производител на техника Haier се искачи за …

Повеќе »

10 квалитети за успешна кариера

Успехот во канцеларијата не се мери секогаш со тоа колку работа сме сработиле. Уште поважно е какви луѓе сме всушност. Кои се нашите квалитети кои се комбинираат со одличната наша кариера? 2013-та година ќе биде година на технолошкиот развој. Вештините поврзани токму со оваа средина, ќе бидат најмногу барани, тврдат …

Повеќе »