ПРЕТПРИЕМНИШТВО

„Брако“ на саемот „Wire – Join the best“ во Дизелдорф

„Брако“ од Велес од денес ја претставува Програмата за жица и жичани производи во Диселдорф, на водечкиот саем од областа на жичаната индустрија во светски рамки, „Wire Dusseldorf“ 2022 . Жичаното производство е една од првите производствени програми во „Брако“, која континуирано се развива со низа инвестициски активности во технолошки …

Повеќе »

Publicis Groupe го именуваше Леон за Chief Metaverse Officer

Publicis Groupe објави нов интерфејс со цел дополнително да им помогне на своите клиенти да ги разберат, развиваат и управуваат со Web3 стратегиите. Интерфејсот ќе има форма на аватар по име Леон и ќе биде во улога на главен Директор за Metaverse, со цел да: – Ги придружува клиентите, да …

Повеќе »

Late Night Shopping во Скопје Сити Мол – на 24 јуни ден и ноќ за неверојатни попусти и вистинско доживување

Веќе десет години најомилен дел од јуни се неверојатните попусти во омилениот трговски центар, кои кулминираат со најдобриот ден за попуст во кој продавниците во Скопје Сити Мол работат до полноќ – Late Night Shopping во Скопје Сити Мол. Оваа година за посетителите и љубителите на шопингот подготвивме извонредни попусти, …

Повеќе »

Ново истражување на Македонски Телеком за дигитална зрелост на малите и средни компании

Зголемување во однос на минатата година – 34% од компаниите во земјава се дигитално зрели И оваа година, Македонски Телеком, во соработка со ИПСОС, спроведе истражување  за дигиталната зрелост на македонските компании. Целта на истражувањето е да се добие увид во дигиталната подготвеност на компаниите во Македонија, да се разберат …

Повеќе »

АЗЕСКИ: „ЧИЧКО“, НИШТО ОД БИЗНИСОТ!

СТРУЈАТА КОНСТАНТНО НÈ ДРМА ВЕЌЕ 9 МЕСЕЦИ, А ЌЕ НÈ ДРМА И НАТАМУ Бранко Азески, претседател на Стопанската комора на Северна Македонија 1. СОСТОЈБАТА КАКО И СЕКОГАШ – ЛЕСНО ДЕФИНИРАНА На 4 октомври 2021 година во една колумна јавно го отворив прашањето за тоа што се случува со струјата по …

Повеќе »

Неуромедика доби две награди на Balkan Medical Awards 2022

30 годишното искуство на болницата Неуромедика како висококвалитетна медицинска установа го потврдија и членовите на жирито на “Balkan Medical Awards” кои одлучија оваа година да им доделат две награди “Болница на годината 2022’’ и “Најдобар менаџер за 2022”. На свечениот настан “Balkan Medical Awards” кој се одржи на 17. јуни …

Повеќе »

Учество на македонски компании на регионалниот автомобилски саем

Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на Република Северна Македонија, заедно со 13 македонски компании од автомобилскиот сектор учествуваат на регионалниот автомобилски саем во Тирана. Саемот вчера официјално го отвори Премиерот на Албанија Еди Рама од кого што и беше поддржан овој настан. На свеченото отворање каде меѓу …

Повеќе »

Извлечени среќните добитници во големата наградна игра „НЛБ за млади“

НЛБ Банка ги извлече среќните добитници во големата наградна игра за станбени кредити „НЛБ за млади“.Педесет (50) клиенти, на возраст до 40 години, на кои во периодот од 1 март до 31 мај годинава им се одобри станбен кредит од НЛБ Банка се среќни добитници на парична награда на износ …

Повеќе »

Христов: Продажбата на македонското вино Стоби во Бугарија расте меѓу 5 и 15 отсто годишно

Македонската винарија Стоби е присутна на бугарскиот пазар веќе десет години. Директорот за продажба на „Уротим ДООЕЛ” и претставник за продажба на македонските вина Стоби за Бугарија Динко Христов, за МИА вели дека е задоволен од продажбата на македонските вина. Како што јави дописникот на МИА од Софија, со исклучок …

Повеќе »