ПРЕТПРИЕМНИШТВО

И мажите застанаа пред излог: Голем интерес за попустите во East Gate Mall

Ако прошетате низ трговскиот центар East Gate, неделава ќе можете да забележите особено големо присуство на мажи пред излозите на продавниците. Заинтересирано разгледуваат, бираат и бараат нешто за себе… Но, зошто? Затоа што на 13-ти овој месец во East Gate Mall, започна „Неделата на татковците“, попусти вo продавниците посветени на …

Повеќе »

„Брако“ од понеделник на саемот за жичани производи во Диселдорф

Во понеделник „Брако“ со свој штанд ќе им се придружи на најдобрите производители на жица и жичани производи на саемот „Wire“ во Диселдорф, Германија. Очекувањата се дека презентацијата на „Брако“ на престижниот саем во Диселдорф ќе придонесе во реализирањето на целта за производство на 3.000 тона месечно, жичани производи во …

Повеќе »

Бектеши: Голем интерес за поставување фотоволтаици кај домаќинствата и компаниите

Има голем интерес за поставување фотонапонски панели од страна на домаќинствата и малите потрошувачи, посебно сега откако беше објавен новиот изменет Правилник за обновливи извори на енергија, кажа министерот за економија Крешник Бектеши во денешното гостување во „Утрински брифинг”. -До 2019 година имавме многу стар закон за енергетика кој ги …

Повеќе »

Бектеши: Со нов закон за заштита на потрошувачи ќе се затвараат компании кои работат со нечесни трговски практики

На следната седница на Владата на дневен ред ќе се најде новиот закон за заштита на потрошувачите каде што точно ќе биде регулирано кои се чесни, а кои се нечесни практики кај ланците на маркети и тоа ќе биде санкционирано, најави министерот за економија Крешник Бектеши. – Во вторник на …

Повеќе »

Во април 337 одобренија за градење, нови 752 станови

Во април годинава се издадени 337 одобренија за градење, што е за 44,6 проценти повeќе во однос на истиот месец од претходната година, објави денеска Државниот завод за статистика. Најмногу градежни дозволи, 83, има во Скопскиот регион, по што следат Вардарскиот со 56, во Југоисточниот 45, Полошкиот 44, …. Според …

Повеќе »

Сојузот на стопански комори на првата регионална конференција „Без предрасуди, само бизнис”

Сојузот на стопански комори на Македонија учествуваше во првата регионална конференција „Без предрасуди, само бизнис” која се одржа во Белград во организација на „Пословни дневник”. Настанот имаше за цел да поттикне унапредување на соработката меѓу стопанските комори и претставниците на бизнис заедницата од земјите од Западен Балкан како и да …

Повеќе »

Ист Гејт Мол: Ги рушиме стереотипите дека на мажите не им е важен шопингот!

Поделеноста на машко-женски работи е веќе одамна надминат стереотип. Добриот шопинг, денес е подеднакво важен за двата пола! И мажите сакаат да изгледаат и да се чувствуваат убаво. Да бидат препознаени по нивниот автентичен стил, да дојде до израз нивниот карактер и индивидуалност. Радоста кога ќе купиме убаво парче гардероба …

Повеќе »

Македонски Телеком донираше вреден апарат на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје

Kлиниката за гинекологија и акушерство во Скопје доби значајна донација од Македонски Телеком. Станува збор за современ, мултифункционален апарат за анестезирање на пациенти кај коишто се спроведуваат оперативни зафати од гинеколошка и акушерска природа. Ова е прв ваков апарат на клиниката и воопшто во земјава, обезбеден согласно со потребите на …

Повеќе »

Геодетска Комора: Законските измени во геодетска дејност да се носат во инклузивен и транспарентен процес

Законски решенија кои ќе бидат применливи во пракса и кои ќе креираат правна рамка за надминување на предизвиците и создавање на окружување за фер натпревар за сите економските оператори може да се донесат единствено во инклузивен и транспарентен процес, апелира Комората на трговски друштва за геодетски работи. Во таа насока …

Повеќе »