Breaking News

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

ФОНДАЦИЈАТА „ТРАЈЧЕ МУКАЕТОВ“ ДОДЕЛИ 40 НОВИ СТИПЕНДИИ ЗА УЧЕБНАТА 2022/2023

За петнаесет години постоење, Фондацијата „Трајче Мукаетов“ стипендирала 619 студенти по фармација и по медицина при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје, а за досегашните активности инвестирани се близу 120 милиони денари. Во согласност со објавениот јавен конкурс, изборот на стипендистите за учебната 2022/2023 година е усвоен од страна …

Повеќе »

Индустриското производство зголемено за 0,3 отсто

Индустриското производство во периодот јануари – октомври 2022 година е зголемено за 0,3 отсто во однос на истиот период лани, додека во октомври 2022 година во однос на октомври 2021 година бележи намалување за 5,3 проценти, соопшти Државниот завод за статистика (ДЗС). Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство …

Повеќе »

Пенов и Касами ќе потпишат договор за проект за заживување на занаетите

Министерот за локална самоуправа, Ристо Пенов денеска ќе одржи средба со градоначалникот на општина Тетово, Билал Касами, а целта е потпишувањe договор за кофинансирање на проектот на ИПА Прекугранична програма со Косово 2014-2020 – „Заживување на занаетите и градење култура за заеднички туристички развој”. Во рамки на проектот e предвидена …

Повеќе »

ТЕНДЕРИ: РУД-КОП ЗА 6 ГОДИНИ „ИСКОПА“ ТЕНДЕРИ ВО ВРЕДНОСТ ОД ОКОЛУ 43 МИЛИОНИ ЕВРА

Порталот Пари веќе анализираше кои се компаниите што ги добиле најголемите 5 тендери во текот на годинава, а во ова продолжение зборуваме за втората петорка од листата ТОП 10 НАЈГОЛЕМИ ТЕНДЕРИ. На врвот од листата втори ТОП 5 компании е Руд-коп од Битола, која на 3 октомври годинава склучила договор со ЕСМ вреден 11,5 милиони евра за ископ на инвестициска откривка …

Повеќе »

Јосифовски: Угостителскиот бизнис не е профитабилен поради високите цени на енергенсите

Високите цени на енергенсите придонесоа угостителската индустрија веќе да не е комплементарна и профитабилна, оцени денеска претседателот на Независната угостителска комора, Здравко Јосифовски. -Ако пред две и пол години добивме еден неконвенционален партнер кој ни диригираше како ќе работиме, како ќе егзистираме и како ќе се однесуваме сега можам слободно …

Повеќе »

Германска стопанска делегација во ТИРЗ – презентирани можностите за инвестиции

Директорот на ТИРЗ, Јован Деспотовски оствари средба со германска стопанска делегација која го придружува германскиот претседател Франк Валтер Штајнмајер кој е во официјална посета на земјава. Деспотовски го презентираше новиот концепт за поттикнување на инвестиции и можностите за германски инвеститори со фокус на зелени технологии, обновливи извори на енергија и …

Повеќе »

ИСТ ГЕЈТ НОВОГОДИШЕН БАЗАР ПОД ЗВЕЗДИТЕ од 16 – 31 Декември

Концерти, забава, музика, светилки и мирис на цимет во прекрасна атмосфера ИСТ ГЕЈТ МОЛ го најавува новогодинешниот и божиќен базар од 16-31 декември, кој ќе се реализира под отворено небо на платото на амфитеатарот на трговскиот центар. Богата програма со концерти и музички звезди, украсена магична атмосфера, како и традиционален …

Повеќе »

БРАКО гради нова хала за зголемување на производството на возила

Велешката фабрика БРАКО започна со изградба на нова хала во која ќе се прошири производството на возила за одржување хигиена во урбани средини. Зголемените нарачки од клиенти од целиот свет ја отворија потребата од проширување на линијата и од нов простор за производните активности. Халата ќе се протега на површина …

Повеќе »

Пакомак донираше 200 канти за отпад во Општина Берово

Пакомак продолжува со донации и инвестиции со цел подобрување на комуналната инфраструктура во земјава. Деновиве беа донирани и 200 индивидуални канти за собирање на ПЕТ амбалажа во Општина Берово. Новите канти за ПЕТ амбалажа претставуваат значајна инвестиција за Општината, која претставува продолжување на процесот за складирано управување со отпадот на …

Повеќе »

Тунџев: Катастарските услуги поскапени во просек за 25 до 30 проценти и се на реално ниво

Цените на услугите на Агенцијата за катастар на недвижности (АКН) во просек се зголемени за 25 до 30 проценти со стапувањето во сила на новите тарифници. Причина за поскапувањето е сублимирањето на услугите од петте тарифници во два, како и зголемените трошоци за електрична енергија и за одржување на катстарските …

Повеќе »