ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Усвоена нова стратегија за вработување која предвидува стапката на невработеност да падне на 11 отсто

Владата на денешната редовна седница ја донесе Националната стратегија за вработување 2021-2027 година, со вклучен Акциски план, која предвидува стапката на невработеноста да опадне на 11 проценти за работоспособно население. Како што информираат од владината прес-служба, согласно трендовите на закрепнувањето на економијата и на пазарот на трудот, спроведувањето на Стратегијата …

Повеќе »

Занаетчиите бараат субвенции за најавеното зголемување на минималната плата и посебен надомест за струја

Избраните градоначалници да ги почитуваат барањата на занаетчиите кои се однесуваат на мерки и субевнции, Владата да ја субвенционира минималната плата доколку се зголеми на 18.000 денари и да најде соодветна ставка за дуќанџиите да не плаќаат надомест за индустриска електрична енергија, информираа денеска надлежните од Занаетчиската Комора на Република …

Повеќе »

Јаху го напушта кинескиот пазар

Интернет компанијата Јаху (Yahoo Inc.) соопшти денеска дека нејзините услуги повеќе не се достапни во Кина. Компанијата нема канцеларии во Кина од 2015 година и постепено ги прекинува своите услуги таму од 2013 година. Како признание за се попредизвикувачкото деловно и правно опкружување во Кина, пакетот услуги на Јаху веќе …

Повеќе »

Јаневски: Очекуваме наредната година да бидат остварени 2,5 милиони ноќевања

Туризмот како дејност генерално е меѓу најсериозно засегнатите стопански гранки од епидемијата на Ковид-19. Затворањата на земјите, превентивните мерки, ограничувањата на движењето резултира со драстично намалување на бројот на остварени приходи од туризмот, особено минатата година, смета директорот на Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот Љупчо Јаневски. Кога станува …

Повеќе »

Доцни жетвата на оризот – квалитетот задоволителен, цените ниски

Ситуацијата никако не може да се стабилизира. Работиме од година за година. Сега ова ќе го продадеме за да го платиме ѓубрето од лани и нафтата што сме ја земале. Ако остане за нас, ќе подмириме струја и вода, велат производителите. Земјоделците рекоа дека не се задоволни ниту од финансиската …

Повеќе »

ТАВ: easyJet влезе на македонскиот пазар со воведување нова авиолинија Женева – Скопје

ТАВ Македонија, попладнево во 15:05 часот, на Меѓународниот Аеродром Скопје го пречека првиот лет на easyJet од Женева.   Со Ербас А320, со капацитет од 186 седишта, ниско-буџетната авиокомпанија за првпат слета на Меѓународниот Аеродром Скопје, одбележувајќи го почетокот на операциите на македонскиот пазар.   „Како ТАВ навистина сме среќни …

Повеќе »

Подобрени оперативните резултати на ОКТА во текот на 2021 година

3 квартал 20213 квартал 2020% разлика(во милиони денари)9 месеци 20219 месеци 2020% разлика7,5963,693106%Приход од продажба17,40811,47252%297443-33% Бруто маржа85053459%1221220% Оперативни трошоци*378387-2%225373-40%ЕБИТДА618281120% 170306-45%Добивка пред оданочување47179 497% *Еднократните ставки се исклучени Финансиските резултати на ОКТА за деветте месеци од 2021 година продолжуваат да се подобруваат во споредба со истиот период минатата година, со остварена ЕБИТДА од 618 милиони …

Повеќе »

Македонски Телеком: раст на приходите, инвестиции и ширење на 5G мрежата во првите 9 месеци од 2021

Во првите девет месеци од 2021 година, Македонски Телеком продолжува со успешното работење во сите сегменти. Приходите од продажбата се зголемени за 5,7 проценти во споредба со истиот период од претходната година и изнесуваат 8.378 милиони денари. Оперативната добивка пред камати, оданочување и амортизација (EBITDA) е зголемена за 8,6 проценти, во …

Повеќе »

myWorld.com и Рептил Маркети – пример за долгогодишна успешна соработка

Најголемата меѓународна програма за лојалност на потрошувачи, myWorld.com, речиси уште од самото отворање во Македонија пред 10 години, е во одлична и успешна соработка со Рептил Маркети, кои воедно важат како едни од нивните водечки партнери. Оваа година Рептил Маркети слават 25 години од своето постоење, години во кои бележат …

Повеќе »