ПРЕТПРИЕМНИШТВО

„Гаспром” го намали снабдувањето со гас преку „Северен тек 1″ за Германија

Рускиот енергетски гигант Гаспром го намалува својот максимален волумен на испорака на гас преку гасоводот Северен тек 1 Балтичко Море до Германија за 40 проценти, наведувајќи го како причина доцнењето на поправките од страна на Сименс, соопшти денеска компанијата. Единицата за компресор за гас не била навреме вратена од поправка. …

Повеќе »

Масовна крводарителска акција во „Алкалоид“ по повод Светскиот ден на крводарителството

Со масовен настан за крводарување по повод 14 јуни – Светскиот ден на крводарителството – „Алкалоид“ ја продолжува петдецениската традиција на организирање крводарителски акции со вработените во компанијата. Под мотото „Дарувај крв, спаси живот“, 130 алкалоидовци изразија волја за крводарување во рамките на колективната акција, која се одржа во Центарот …

Повеќе »

Месната индустрија бара да продолжи ослободувањето од царина на свинското месо за преработка

Групацијата на месопреработувачи и месни индустрии преку Стопанската комора на Северна Македонија бара продолжување на мерката за ослободување од царина за замрзнато свинско месо наменето за преработка. Претставници на Групацијата денеска јавно побараа средба со вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, за да ги образложат барања за продолжување на оваа …

Повеќе »

Германските компании ќе бидат законски обврзани за одговорно и етичко однесување кон нивните добавувачи

Од 1 јануари 2023 година Германија воведува закон за корпоративна должна одговорност на брендовите односно на германските компании кои произведуваат преку синџир на добавувачи, со што законски се регулира унапредувањето на условите за работа и правата на работниците во компании во земјите со кои тие соработуваат. Новата легислатива во Германија …

Повеќе »

dm drogerie markt: 10 години успешна приказна

Најголемиот дрогериски ланец во Европа, dm drogerie markt, кој работи во С. Македонија со продажна мрежа од 21 дрогерија во 9 градови и повеќе од 200 вработени, прославува јубилеј: Десет години успешна работа на македонскиот пазар. Од Карлсруе, преку Салцбург па сѐ до Скопје – Тука сум човек, тука купувам“ …

Повеќе »

ССМ повикува и поведува на штрајк во јавниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) повикува и поведува на штрајк со цел заштита на економските и социјалните права на своите членови и на вработените во јавен сектор од работниот однос. Како што соопштија од ССМ, штрајкот е најавен за 22 јуни, а рокот за исполнувања на нивните барања е …

Повеќе »

Нов успех на винарија „Венец”: Златен медал за „ Cuvee 56 “, бронзен за „Темјаника Кориjа”

Винаријата „Венец” е добитник на златен и на бронзен медал на најголемиот и највлијателен светски вински натпревар Decanter World Wine Awards на кој се оценуваа 18.244 вина од 54 земји. Виното „ Cuvee 56 ” берба 2018 година освои златен медал, а виното „Темјаника Кориjа” берба 2021 година е закитено …

Повеќе »

Промоција на проектот на ГИЗ – „EU4Business: Поддршка на регионалната економска интеграција“

Од денеска започнува да се спроведува проектот на Германското друштво за интернационална соработка (GIZ) „EU4Business: Поддршка на регионалната економска интеграција.” Проектот ќе биде промовиран денеска во Скопје. Проектот има за цел да ја зајакне регионалната економска интеграција меѓу членките на ЦЕФТА преку поддршка на спроведувањето на Акцискиот план за заеднички …

Повеќе »

Тркалезна маса на тема „Германски закон за корпоративна должна одговорност на компаниите во рамки на нивниот синџир на добавувачи“

Делегацијата на германското стопанство во Северна Македонија, Фридрих Еберт Фондација-Скопје и Fair Wear Фондација денеска ќе одржат тркалезна маса на тема: „Германски закон за корпоративна должна одговорност на компаниите во рамки на нивниот синџир на добавувачи”. Настанот ќе го отвори директорот на Делегацијата на германското стопанство во Северна Македонија, Патрик …

Повеќе »