ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Милевски: Поддршката на иновативноста на малите и средни претпријатијата е еден од клучните услови за порамномерен и побрз економски развој

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски го отвори форумот на кој беа презентирани Студиите за економските карактеристики на планските региони, за регионалниот развој, како и за поддршка на малите и средни претпријатија и претприемништвото. Тој, како што соопштуваат од Министерството за локална самоуправа, истакнал дека креираат нова Стратегија за регионален …

Повеќе »

Демант од ФИТР: Целосно неточни и измислени се наводите дека ФИТР склучил договори во четири очи

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) најостро ги демантира наводите на политичката партија ВМРО ДПМНЕ изнесени на денешната прес конференција од Владимир Нелоски (26.09.20) дека има склучено договори во четири очи за набавка на услуги – ангажирање на Агенција за организирање на настани. Шпекулациите дека бил склучен ваков договор …

Повеќе »

СВЕТСКИОТ ДЕН НА ТУРИЗМОТ ВО КРУШЕВО ОДБЕЛЕЖАН ВО ЗНАКОТ НА ПЛАНИНСКИОТ ВЕЛОСИПЕДИЗАМ

Во организација на Швајцарската програма за зголемување на пазарната вработливост – ИМЕ и Ски центар Панорама – Крушево, на 25 и 26 септември беа одржани неколку активности за да се одбележи Светкиот ден на туризмот, кој традиционално се одбележува на 27 септември. На 25 септември, новиот заменик-амбасадор на Швајцарија, Луциен …

Повеќе »

Каква шема со стимулации започна Велика Британија за поддршка на работните места

Владата и компаниите во Велика Британија ќе продолжат да ги надополнуваат платите на работниците кои не успеале да се вратат на работа со полно работно време поради новиот коронавирус. Шемата за поддршка на работни места, што ќе ја замени шемата за поттик за вработените на неплатено отсуство, ќе обезбеди работниците …

Повеќе »

Стопанските комори задоволни од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните

Четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните опфаќа поддршка за исплата на плати за последниот квартал од годината, платежни картички за неколку категории граѓани, грантови за најпогодените сектори, широк спектар за ослободување или олеснување за повеќе давачки за компаниите, намалување на ДДВ во повеќе услужни и други дејности, …

Повеќе »

Шахпаска: Вкупно 79,5 милиони евра за финансиска поддршка за вработените во компаниите

Скопје, 25 септември 2020 (МИА) – Вкупно 79,5 милиони евра за мерката финансиска поддршка од 14.500 денари по вработен биле исплатени во изминатите три месеци. Во исто време одобрени биле 639 кредити за македонски омпании кои вработуваат 11325 лица, објави министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска на својот …

Повеќе »

ССМ: Време е Митревски да разбере дека не е повеќе претседател на ССМ

Време е Митревски да се одважи и да разбере и признае дека не е повеќе претседател на ССМ, реагира Сојузот на синдикати на Македонија на денешната прес-конференција на поранешниот претседател Живко Митревски. Во реакцијата се наведува дека за крунскиот доказ за кој денеска говорел Митревски се изјасниле сите надлежни институции …

Повеќе »

Исплатена платата на вработените во штипската фабрика „Баргала”

Платата денеска им е исплатена на вработените во фабриката за чевли „Баргала” од Штип, информира директорот на компанијата Наум Барзов за МИА. Исплатата оди согласно спогодбата, која е направена заедно со Гранковиот синдикат и претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија, Дарко Димевски и претседателката на „Гласен Текстилец”, Кристина Ампева. …

Повеќе »

Прометот кај услугите во вториот кварал со пад од 34,8 отсто, кај туристичките агенции и туроператори од 99 отсто

Прометот од продажба на услугите во второто тримесечје од годинава во однос на истиот период лани забележува пад од 34,8 отсто, објави Државниот завод за статистика. Намалување во ова тримесечје, односно во април, мај и јуни годинава е забележано во сите сектори, но најголемо е во секторот Објекти за сместување …

Повеќе »