ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Првата фабрика за производство на фотоволтаични модули во земјата Пиксел Гроуп Скопје одбележува две години

Пиксел Гроуп ги исполни плановите во втората година од работењето со потврда на водечката позиција, производител број 1 во регионот на монокристални и поликристални фотоволтаични модули со највисок квалитет. Супериорниот квалитот на целокупниот асортиман на производи е сертифициран согласно со TUV SAAR сертификатот, сертификатите за исполнување на меѓународните стандарди за …

Повеќе »

„Виталиа” инвестира во еколошки производен објект што ќе донесе и нови вработувања

  Компанијата „Виталиа” ја отпочна реализацијата на инвестицискиот проект за изградба на целосно нов објект од над 700 квадратни метри. Како резултат на овие активности, ќе се создадат услови за отворање на речиси 50 нови работни места што ќе опслужуваат две производствени линии – едната за екструдирање, а другата за …

Повеќе »

Во Канада во април се затворени 226.700 работни места

Во Канада во април се затворени 226.700 работни места, откако мерките за контрола на епидемијата на коронавирусот запреа голем дел од економијата. Меѓу најтешко погодените индустрии се трговијата, забавата и угостителството, се вели во извештајот на компанијата што обработува плати АДП. Податоците за март се ревидирани надолу, така што тие …

Повеќе »

ФИТР: Во тек е финалната селекција на „Предизвик за млади истражувачи 3″ – учениците ги презентираат своите проекти онлајн

Вкупно триесет и девет основни и средни училишта влегоа во финалната селекција на јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи 3″ на Фонд за иновации и технолошки развој кој се спроведува во соработка со Министерството за образование и наука. Во наредните два дена, тимовите на учениците од 19 основни и 20 …

Повеќе »

Mobile – Ново постпејд портфолио на Македонски Телеком

15 GB мобилен интернет и дополнителни придобивки по избор секој месец Во овие времиња, многу работи се променија, а многумина препознаа можност да научат нешто ново. Новото Mobile постпејд портфолио на Македонски Телеком нуди можност за повеќе онлајн учење, комуникација и истражување. Корисниците добиваат повеќе мобилен интернет и дополнителни придобивки по свој избор, секои 30 дена …

Повеќе »

Сојуз на синдикатите на Македонија: Недела да биде неработен ден за сите работници

Сојуз на синдикатите на Македонија (ССМ) смета дека здравствена криза предизвикана од КОВИД-19 покажа дека повеќе од потребно е недела да биде неработен ден за сите работници. -Во изминиот период видовме дека со прогласените мерки и полицискиот час кој траеше за време на викендите целокупното општество може да фукционира и …

Повеќе »

Стоматолозите бараат отпочнување на преговори со ФЗО за нов модел и за висината на капитацијата

Стоматолозите алармираат на зголемени трошоци за заштитна опрема согласно протоколите за работа со цел превенција од ризиците од КОВИД -19. Бараат итно отпочнување преговори со Фондот за здравствено осигурување за нов модел и за висината на капитацијата која сега изнесува 48 денари. – Со цел заштита и превенција во стоматолошките …

Повеќе »

Тестирање: Новата Opel Mokka на патот кон подготвеност за производство

Динамична, ефикасна и со висок квалитет: ова се само неколку од развојните цели на целосно новата Opel Mokka. Со типична прецизност, германските инженери ги ставаат завршните детали во следната генерација на бестселерот. Во тест-центарот Родгау-Дуденхофен во Германија, тие моментално ја поставуваат новата Mokka за оптимална акустична удобност во ентериерот, одлична …

Повеќе »

АППРСМ објави нов Јавен повик за спроведување на стандардизирани менторски услуги за микро, мали и средни претпријатија

Агенцијата за поддршка на претприемништво на Република Северна Македонија (АППРСМ) објави нов Јавен повик за спроведување на стандардизирани менторски услуги за микро, мали и средни претпријатија, која е отворен до 19 јуни 2020 година. Услугата – менторство е бесплатна, а се релизира според Методологијата развиена во соработка со Јапонската агенција …

Повеќе »