ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Авион на „Луфтханза” не полета од аеродромот во Софија поради птици во моторот

Патнички авион на германската авио-компанија „Луфтханза”, што утринава требаше да лета од Софија за Франкфурт, остана приземјен откако птици влегле во еден од неговите мотори, јави БНР. Како што јави дописникот на МИА од Софија, во инцидентот нема жртви, а патниците потоа биле упатени на други летови. Од аеродромската управа …

Повеќе »

Азески во посета на Кавадрци: Без политички консензус државата нема економски развој

„Блиската соработка и редовна комуникација меѓу бизнис секторот и Стопанската комора на Северна Македонија е клучна во обезбедување што подобри услови за работа на компаниите, земајќи предвид дека Комората е гласноговорник на бизнис заедницата. Во таа насока, денеска на средбата со претседателот на Комората Азески и делегацијата на СКСМ која …

Повеќе »

Џонсон Мети со зголемени приходи и продажба за првите шест месеци

Силни перформанси во првото полугодие Основни перформанси Продажба од 1,9 милијарди фунти, зголемена за 21% и е поттикната од силното закрепнување на „Чист Воздух и Ефективни Природни Ресурси“Основен оперативен профит од 293 милиони фунти, зголемен за 102% и се наоѓа на нивоата пред пандемијата, поттикнат од силниот раст на продажбата …

Повеќе »

Протести ширум светот против Амазон

Климатските активисти и синдикатите на „Црн петок” протестираа низ Европа и светот пред магацините на Амазон, компанија во сопственост на еден од најбогатите луѓе во светот, која честопати е критикувана за непочитување на работнички права и недоволно платените даноци. Амазон, корпорација на Џеф Безос со седиште во Сиетл, беше критикувана …

Повеќе »

Преку Развојната банка 16,9 милиони евра за домашните компании, прва транша од заемот од ЕИБ

Развојна банка на Северна Македонија АД Скопје денеска ја повлече првата транша во износ од 16,9 милиони евра за мали и средни компании од заемот од Европската инвестициска банка. Со оваа транша, се обезбедува поддршка на 50 проекти на домашни мали и средни компании и средно-пазарнокапитализирани компании кои ќе вработат …

Повеќе »

Синот на вториот возач на опожарениот автобус: Неговото тело е пронајдено во преградата за спиење

Името на вториот возач на опожарениот автобус на автопатот Струма е Кадрим Мемеди. Неговиот син Бесар ексклузивно за БНТ изјави дека телото на неговиот татко било пронајдено во одделението за спиење. Не возел, но не е потврдено. Синот бил во Бугарија за да го препознае телото и се вратил дома. …

Повеќе »

Халкбанк со штанд во East Gate Mall уреден во стилот на аеродромските ВИП салони

Во новиот продажен центар East Gate Mall во Скопје, во главната зона во која се продажните салони на многубројните познати светски модни брендови, свој штанд отвори и познатиот банкарски бренд – Халкбанк. Позната по своите услуги кои носат дополнителни вредности за луѓето, Халкбанк новоотворениот штанд го уреди во стилот на …

Повеќе »

Wine Berry – нов вински бар и продавница со уникатен концепт

Wine Berry е новиот вински бар и продавница отворен во центарот на градот. Со уникатен концепт нуди повеќе од 150 вински етикети, од странски и домашни винарии. Единственоста на Wine Berry започнува од големиот но внимателно составен избор на етикети, пријатната атмосфера и стручната консултација и сугестија што купувачот може …

Повеќе »

Добивката на „Макпетрол“ во 2021 година е 20 милиони евра

Акционерското друштво „Макпетрол“ од Скопје во периодот од први јануари до 30 септември 2021 година оствари добивка по оданочување од 1.227,6 милиони денари, односно речиси 20 милиони евра. Ова претставува неколкукратно зголемување споредено со истиот период лани, кога профитот беше 231,2 милиони денари или околу четири милиони евра. Зголемувањето на …

Повеќе »