Breaking News

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Промоција на досегашните резултати од проектот „Развој на систем за управување со органски отпад во производство на грозје и вино во Тиквешкиот регион“

Под мотото „Отпадот е само отпад доколку не е обработен” – со циркуларна економиіа до храна, енергија и други производи, денеска ќе бидат промовирани досегашните резултати од проектот „Развој на систем за управување со органски отпад во производство на грозје и вино во Тиквешкиот регион“. На настанот по овој повод …

Повеќе »

ДПИ: Извршени над 650 надзори, наплатени преку 175 прекршоци вредни повеќе од 6 230 000 денари

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) од 13.03 до 19.03.2023 година изврши над 650 инспекциски надзори на целата територија на државата при што наплати и издаде повеќе од 175 прекршочни платни налози со вредност над 6 230 000 денари. Според ДПИ, во горенаведениот период се извршени над 530 инспекциски надзори и контроли …

Повеќе »

Тренчевска: САСА е пример за современ руднички комплекс кој се грижи за благосостојбата на вработените и родовата еднаквост

Во рамки на активностите посветени на економското зајакнување на жената, кои се спроведуваат во текот на месец март во склоп на кампањата „Гласна и храбра“, министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска го посети рудникот САСА. На средбата со раководниот и техничкиот тим на САСА, министерката се запозна со …

Повеќе »

Во услови на раст на цените на храната, популацијата на добиток во ЕУ се намалува

Во услови на зголемени трошоци на живот, раст на инфлацијата и на цените на храната, во ЕУ лани е евидентиран пад на популацијата на свињи, кози, говеда и овци. Намалување на сите видови на добиток има во последната декада и од ваквиот тренд не е поштедена и нашата земја каде …

Повеќе »

Ќе има доволно свежо свинско месо, мерки за помош на свињарите од кумановско

Државава нема да увезува свежо свинско месо поради состојбата со африканската чума во кумановско, рече вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економски ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи при посетата на кумановската компанија „Махагони“. Тој нагласи дека мора да се преземат превентивни мерки за заштита од африканската чума. Најави и …

Повеќе »

Пенов: Претприемништвото е основа за напредок на нашето општеството

Развојот на претприемништвото и претприемачкиот дух е основа за напредок на општеството. Оваа алка ни недостасува и затоа младите заминуваат. Државата нуди поддршка и потребни се поголеми проекти, нагласи министерот за локална самоуправа Ристо Пенов кој денеска официјално го отвори Центарот за претприемништво и креативност на Економскиот факултет во Прилеп. …

Повеќе »

Промотивен орочен депозит со камата однапред – Штедење во Стопанска банка АД – Скопје

Ако сте во дилема како да ги инвестирате своите слободни средства, искористете ја оваа одлична можност и вложете ги своите средства на промотивниот орочен депозит за кој каматата се исплаќа однапред, во моментот на вложување на средствата. Промотивната понуда на Стопанска банка АД – Скопје важи до 20 април за …

Повеќе »

Нова кредитна линија за дигитализација и дигитална трансформација за компаниите

Во Владата денеска ќе биде промовирана нова кредитна линија за дигитализација и дигитална трансформација за компаниите. На настанот во Медија центарот на Владата ќе се обратат премиерот Димитар Ковачевски, амбасадорката на Швајцарија Вероник Улман Марти и директорот на Развојната Банка, Кире Наумов.лв/

Повеќе »

Отворање Центар за претприемништво и креативност во Прилеп

Нов Центар за претприемништво и креативност ќе биде отворен денеска на Економскиот факултет во Прилеп. На отворањето ќе говорат министерот за локална самоуправа Ристо Пенов, проф. д-р Игор Неделковски, ректор на Универзитетот Св. Климент Охридски – Битола, проф. д-р Драгица Оџаклиеска, деканка на Економскиот факултет – Прилеп и Виктор Митевски, …

Повеќе »

Вицепремиерот Битиќи во посета на компанијата „Махагони“ во Куманово

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи денеска ќе ја посети компанијата за дизајнирање и производство на мебел „Махагони“ со седиште во Индустриска Зона ББ, Доброшане – Куманово. Битиќи ќе има средба со раководството на компанијата по што е предвидена изјава за медиуми.лв/мд/

Повеќе »