ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Единицата за специјални задачи не е едноставна работа: Погледнете ги нивните професионални знаења (Видео)

Наслов: Министерот Спасовски ги посети кандидатите за припадници на Единицата за специјални задачи   Министерот Оливер Спасовски и дел од  раководството на МВР денеска го посетија ЗРЦ „Пониква“- Кочани,  каде што полициските службеници  што беа селектирани и во моментов ја реализираат селективната обука за прием во  Единицата за специјални задачи ги …

Повеќе »

Државата ќе поддржува брзорастечки иновативни бизниси

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој, Јован Деспотовски како дел од Саемот за кариера, денеска пред младите во Битола ја презентираа новата мерка од Оперативниот план за вработување, која се однесува на брзорастечките иновативни бизниси. Предвидено е оваа нова мерка да се вклучи …

Повеќе »

Погледнете ја цела програма: Од денеска почнува програмата во новогодишната населба „Винтерленд“

ОД ДЕНЕСКА ПОЧНУВА ПРОГРАМАТА ВО НОВОГОДИШНАТА НАСЕЛБА „ВИНТЕРЛЕНД“ Од денеска (15 декември, сабота) до 31 декември, Градот Скопје за граѓаните во главниот град подготви најразлични доживувања и незаборавна забава за новогодишните празници во населбата „ВИНТЕРЛЕНД“ на плоштадот „Македонија“. Дојдете и бидете дел од новогодишната населба „ВИНТЕРЛЕНД“, што ја сочинуваат украсени …

Повеќе »

Капитол мол го прославува својот 5ти со забава за целото семејство

5от роденден на Капитол мол веќе го исполни центарот и срцето на Аеродром со безброј насмевки и моменти. Деца, млади и возрасни се забавуваат во Капитол Мол со богата роденденска програма која започна на 12ти декември, денот кога Капитол мол ги отвори своите врати за јавноста пред точно 5 години. …

Повеќе »

AUTOBEST: OpelComboLife е “BestBuyCar” во Европа за 2019

Новиот OpelComboLife е избран за “BestBuyCar” во Европа за 2019 од авторитетното жири на AUTOBEST, кое беше особено импресионирано од извонредната вредност на автомобилот за парите. ComboLife ги победи петте други конкуренти за титулата (Citroën C4 Cactus, DaciaDuster, FordFocus, KiaCeed, ToyotaCorolla). Жирито на новинари од 31 европски земји одлучи во …

Повеќе »

Еве кого носат Град Скопје и Македонски Телеком за новогодишната ноќ

Град Скопје како организатор и Македонски Телеком како главен покровител на пречекот на Новата 2019 година на плоштадот „Македонија“, на радост на сите сограѓани подготвија богата и разновидна програма за Новогодишните празници. Главна атракција на новогодишната ноќ ќе биде мега популарниот бенд „Парни ваљак“. На плоштадот „Македонија“ веќе се поставени …

Повеќе »

Импакт Самит на програмата за младински развој GLOW & YMLP со учество на 90 клуб лидери

Младинската асоцијација ИМКА Битола во партнерство со Мировниот Корпус на Македонија во периодот 14-15.12.2018 во хотел Континентал во Скопје го организира националниот Импакт Самит на програмата за младински развој GLOW & YMLP со учество на 90 клуб лидери од целава држава. Импакт Самитот на GLOW & YMLP е настан во …

Повеќе »

Новогодишното одбројување започна: Израдувајте ги вашите дечиња со најубавите производи од Винчини

За време на новогодишните и божиќните празници, христијаните ширум светот го слават раѓањето на Исус Христос. Традиционални божиќни декорации ги красат плоштадите на градовите и домовите на верниците. Овој период од годината целата магија ја ткае новогодишната елка, светилките и украсите, подароците и среќните лица на луѓето. Во многу региони …

Повеќе »

Премиерот Заев на промоција на ТОП 100 најуспешни компании на СКСЗМ: Казните ќе бидат сразмерни и правични, Владата излезе во пресрет на барањата на бизнис заедницата за намалување на драконските казни

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска имаше свое обраќање на промоцијата на ТОП 100 најуспешни компании на Стопанската комора на северо-западна Македонија. На овој настан беа доделени и награди за ТОП 5 најуспешните компании на Стопанската комора на северо-западна Македонија, меѓу кои три од најуспешните се производствени …

Повеќе »