ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Твитер ќе започне со бришење на акаунтите што биле неактивни повеќе од шест месеци

Твитер ќе започне со бришење на акаунтите што биле неактивни повеќе од шест месеци, освен ако корисниците не се најават пред 11 декември. Профилите на корисниците кои престанале да објавуваат на страницата затоа што починале, ќе бидат избришани – освен ако не се најави некој со информации на „акаунтот“ на …

Повеќе »

Каде ќе биде најголемиот Black Friday оваа година?

Празникот на попустите од година во година станува се попопуларен и кај нас, па веќе со нетрпение љубителите на шопингот очекуваат да се впуштат во потрага по добри зделки и заштеда . И покрај тоа што Black Friday започнува овој петок, од Grouper.mk најавуваат дека шопинг еуфоријата кај нив, со …

Повеќе »

Луи Витон ја купува Тифани

Луи Витон, дел од францускиот конгломерат за луксузни производи LVMH Мот Хенеси – Луи Витон, потврди дека ќе го купи брендот „Тифани и Ко“, со договор вреден 16,2 милијарди американски долари или 135 долари по акција во готово. Се очекува договорот да биде финализиран кон средината на 2020 година. Тифани …

Повеќе »

Избрани мажите на годината: Кои се наградените 13-те најуспешни мажи за 2019 година?

Мислав Галер е Маж на годината за 2019 година, на официјалниот избор на Мажи на годината за 2019 година во организација на првиот онлајн магазин за мажи Friday.mk.  На гала вечерта која се одржа во DoubleTree by Hilton Skopje, во присуство на голем број јавни лица од бизнис секторот, политиката, …

Повеќе »

Царовска: Младинскиот центар во Гостивар ќе биде поддршка на младите од целиот полошки регион

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, градоначалникот Арбен Таравари и Постојаната претставничка на УНДП во државата, Нарине Сахакијан денеска потпишаа Меморандум за разбирање помеѓу трите институции за отворање на Младински ресурсен центар во Гостивар кој ќе го опслужува целиот полошки регион. Меморандумот беше потпишан во рамките на дводневната работилница …

Повеќе »

Во Еуроникел Индустри стартуваше втората печка

Кавадаречкиот комбинат Еуроникел Индустри бележи една година успешно работење и реализација на инвестицискиот план. По тој повод компанијата синоќа во Скопје имаше свечен прием, а денеска свеченост во кругот на фабриката каде присуствуваа највисоките владини претставници, премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Кочо Анѓушев, претставници на деловниот и финансискиот сектор, локалната заедница, …

Повеќе »

Македонски Телеком ја постави првата тестна 5G мрежа во центарот на Скопје

Македонски Телеком ја постави првата тестна 5G мрежа во центарот на Скопје, со што обезбеди услови за тестирање на оваа нова технологија во реални услови. Ова е уште еден чекор кон воведувањето 5G во Македонија, што ќе овозможи технолошки напредок на општеството и многу нови функционалности за корисниците. „Неколку години наназад …

Повеќе »

А1 со атрактивна новогодишна промоција

А1 Македонија ја започнува најубавата новогодишна приказна и со задоволство ја најавува новогодишната промоција со која на своите корисници им овозможува да ја дочекаат новата 2020 година со многу интернет, нови смарт телефони и ТВ уреди по најповолни цени! Сега, сите нови и постоечки корисници кои ќе склучат нов или …

Повеќе »

Хјундаи ќе гради фабрика од 1,55 милијарди американски долари во Индонезија

Јужнокорејскиот производител Hyundai Motor потпиша прелиминарен договор за изградба на нова фабрика во Индонезија. Тоа ќе биде прва фабрика за автомобили во Југоисточна Азија и пробив меѓу јапонските конкуренти кои доминираат на пазарот, пренесува Ројтерс. Корејската компанија соопшти дека ќе инвестира околу 1,55 милијарди американски долари во индонезиската фабрика за …

Повеќе »