ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Туризмот меѓу најпогодените гранки во Малешевијата

Со откажани аранжамани и празни капацитети, во Малешевскиот регион започнува една од полошите сезони во туризмот. Како што информираат од поголемите туристички капацитети во Берово и Пехчево, поради здравтствената криза, сите аранжмани од мај до август се откажани, што сопствениците ги става во незавидна положба, поради „нула” приходите кои ги …

Повеќе »

Бектеши: Отворањето на угостителсктие објекти зависи од препораките од Комисијата за заразни болести

Министерството за економија како надлежно за секторот угостителство ги почитува сите предлози и препораки од Комисијата за заразни болести. Во зависност од препораката од Комисијата, Владата ќе расправа и ќе донесе соодветна одлука кога ќе почнат со работа угостителските објекти, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши. -Комисијата и предлага …

Повеќе »

Фабрика им сопирала рати за кредит, а не ги уплаќала во банка, работници на црвена листа должници

Поранешна голема фабрика им сопирала рати за кредит, а не ги уплаќала во банка, 135 некогашни работници се нашле на црвена листа должници. Проблемот се провлекува веќе 17 години, заглавен во лавиринт. Вака за МИА потврдуваат дел од некогашните вработени во неготински индустриски капацитет, кои се чувствуваат како заложници. Според …

Повеќе »

ТТК Банка со 7,7 милиони денари загуба во првиот квартал

ТТК Банка во првите три месеци од годинава забележа нето загуба од 7,7 милиони денари. Во првиот лански квартал банката оствари нето добивка од 5,7 милиони денари. Во посоченото тримесечје од годинава приходот на ТТК се намалил за 12,7 милиони денари, по растот од 1,25 милиони денари во истиот период …

Повеќе »

„НЛБ Банка” со раст на нето профитот во првиот квартал

Скопската „НЛБ банка”, која е дел од словенечката банкарска групација „НЛБ Груп”, соопшти дека во првиот квартал од оваа година остварила профит од 418,5 милиони денари, што претставува раст од 1,9 отсто во однос на истиот период лани. Во првите три месеци од 2020 година нето приходите од каматите на …

Повеќе »

Пандемијата го заврши она што го започна Амазон

Amazon.com ја намали продажбата на многу трговци на мало, пишува The Wall Street Journal. Иако трговските центри и продавниците повторно се отвораат во Соединетите држави, пандемијата ќе направи хаос на нивната продажба, откако клиентите беа принудени да се свртат кон купување преку Интернет. Повеќе од 2 милиони работни места во …

Повеќе »

Најголемата канадска авио-компанија „ Ер Канада” планира на почетокот на јуни да отпушти најмалку 20.000 вработени

Најголемата канадска авио-компанија „ Ер Канада” планира на почетокот на јуни да отпушти најмалку 20.000 вработени поради ефектите од пандемијата на коронавирусот. „Ер Канада”, во која има повеќе од 38.000 вработени, соопшти дека отпуштањата ќе влијаат врз повеќе од половината вработени, пренесуваат француските медиуми. Оттаму додаваат дека Ковид-19 ја ​​принуди …

Повеќе »

Се изготвува одлука за намалување на таксите за користење јавен простор за каменичките угостители

Угостителските објекти кои користат јавен простор пред деловните објекти во Македонска Каменица ќе бидат ослободени од плаќање комунална такса. Предлогот како што информираат од општината е изготвен од страна на градоначалничката Соња Стаменкова, а истиот како што додаваат, ќе се разгледува на следната редовна седницана каменичкиот совет. -На следната седница …

Повеќе »

Во САД наскоро судски процес против Гугл поради монополската позиција на пазарот за онлајн продукти

Министерството за правда на САД и јавните обвинителства на неколку американски сојузни држави наскоро може да почнат судски процес против компанијата „Алфабет Инк” на Гугл за нарушување на антимонополските закони, објави „Волстрит џурнал”. Според изворите на весникот, тужбата од Министерството за правда се очекува летово. Јавните обвинители на низа држави …

Повеќе »