Breaking News

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Официјално отворање на ФабЛаб Скопје

Во Машински Факултет – Скопје (МФС) денеска официјално ќе биде отворено ФабЛаб Скопје, кое се очекува да има голем ефект врз младата популација како место каде ќе можат да ја изразат својата креативност, да бидат иновативни и да започнат да размислуваат претприемачки. ФабЛаб-от се формира како платформа со која технологиите …

Повеќе »

Штрајк на вработените во брзата помош во Англија и Велс

Повеќе од 10.000 вработени во службата за брза помош низ Англија и Велс одлучија да штрајкуваат поради спор околу платите и работните услови, соопшти денеска директоратот на синдикатот ГМБ. Британската Национална здравствена служба (НХС) се подготвува за бран штрајкови без преседан. Како што е најавено, околу 100.000 медицински сестри ќе …

Повеќе »

АД ЕСМ целосно го снабдува регулираниот пазар, набавките на енергија се наменети за дополнителните снабдувања

АД ЕСМ има законска обврска да го снабдува регулираниот пазар, односно домаќинствата и малите потрошувачи, и истото го прави по задолжение од Влада во 100 проценти, иако законот за 2022 година предвидува 60 проценти снабдување. Стопроцентното снабдување е со цел да не дојде дo зголемување на крајната цена за граѓаните, …

Повеќе »

ЕСМ ќе го преземе управувањето со Топлана Скопје Север, најави Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Топланата „Скопје Север“ и АД „Електрани на Северна Македонија“ (ЕСМ) денеска ги завршуваат преговорите и ќе потпишат договор за деловно техничка соработка, со што ЕСМ го презема управувањето со топланата и затоплувањето на нејзините корисници. – Раководството на Топланата „Север“ денеска во 13 часот е …

Повеќе »

ФОНДАЦИЈАТА „ТРАЈЧЕ МУКАЕТОВ“ ДОДЕЛИ 40 НОВИ СТИПЕНДИИ ЗА УЧЕБНАТА 2022/2023

За петнаесет години постоење, Фондацијата „Трајче Мукаетов“ стипендирала 619 студенти по фармација и по медицина при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје, а за досегашните активности инвестирани се близу 120 милиони денари. Во согласност со објавениот јавен конкурс, изборот на стипендистите за учебната 2022/2023 година е усвоен од страна …

Повеќе »

Индустриското производство зголемено за 0,3 отсто

Индустриското производство во периодот јануари – октомври 2022 година е зголемено за 0,3 отсто во однос на истиот период лани, додека во октомври 2022 година во однос на октомври 2021 година бележи намалување за 5,3 проценти, соопшти Државниот завод за статистика (ДЗС). Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство …

Повеќе »

Пенов и Касами ќе потпишат договор за проект за заживување на занаетите

Министерот за локална самоуправа, Ристо Пенов денеска ќе одржи средба со градоначалникот на општина Тетово, Билал Касами, а целта е потпишувањe договор за кофинансирање на проектот на ИПА Прекугранична програма со Косово 2014-2020 – „Заживување на занаетите и градење култура за заеднички туристички развој”. Во рамки на проектот e предвидена …

Повеќе »

ТЕНДЕРИ: РУД-КОП ЗА 6 ГОДИНИ „ИСКОПА“ ТЕНДЕРИ ВО ВРЕДНОСТ ОД ОКОЛУ 43 МИЛИОНИ ЕВРА

Порталот Пари веќе анализираше кои се компаниите што ги добиле најголемите 5 тендери во текот на годинава, а во ова продолжение зборуваме за втората петорка од листата ТОП 10 НАЈГОЛЕМИ ТЕНДЕРИ. На врвот од листата втори ТОП 5 компании е Руд-коп од Битола, која на 3 октомври годинава склучила договор со ЕСМ вреден 11,5 милиони евра за ископ на инвестициска откривка …

Повеќе »

Јосифовски: Угостителскиот бизнис не е профитабилен поради високите цени на енергенсите

Високите цени на енергенсите придонесоа угостителската индустрија веќе да не е комплементарна и профитабилна, оцени денеска претседателот на Независната угостителска комора, Здравко Јосифовски. -Ако пред две и пол години добивме еден неконвенционален партнер кој ни диригираше како ќе работиме, како ќе егзистираме и како ќе се однесуваме сега можам слободно …

Повеќе »

Германска стопанска делегација во ТИРЗ – презентирани можностите за инвестиции

Директорот на ТИРЗ, Јован Деспотовски оствари средба со германска стопанска делегација која го придружува германскиот претседател Франк Валтер Штајнмајер кој е во официјална посета на земјава. Деспотовски го презентираше новиот концепт за поттикнување на инвестиции и можностите за германски инвеститори со фокус на зелени технологии, обновливи извори на енергија и …

Повеќе »