ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Иновативната тутунска алтернатива IQOS две години присутна во Македонија

Иновативниот уред IQOS кој претставува помалку штетна алтернатива во однос на цигарите, веќе две години е присутен и на македонскиот пазар. Со појавата на овој електронски уред, возрасните пушачи кои не сакаат да се откажат од цигарите добија можност да се приклучат на големото семејство од над 21 милиони луѓе …

Повеќе »

H&M ВЛЕГУВА ВО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

H&M Hennes & Mauritz AB (H&M) меѓународниот ланец на продавници, познат по одржлива мода и квалитет по најдобра цена, е подготвен да ја отвори својата прва продавница во Скопје, Северна Македонија ова лето 2022 година. Долгоочекуваното отворање на продавница од 2.300 m² ќе биде во популарната шопинг дестинација East Gate …

Повеќе »

Дигиталната култура во банкарството ги топи редовите на шалтерите

Користењето електронски услуги за плаќање сметки или аплицирање за кредити од вашиот мобилен уред, денес, се многу едноставни услуги, обезбедени без посета на давателот на услугата. Може да израснете во инвеститор едноставно со давање неколку информации кога аплицирате за заем. Одлуката ја носат со помош на анализи од паметни системи. …

Повеќе »

49 ПРЕТПРИЕМАЧИ ОД ГОЛЕМИ, СРЕДНИ И МАЛИ КОМПАНИИ ГИ ЗАВРШИЈА ШКОЛИТЕ ЗА БИЗНИС ЛИДЕРИ И РАЗВОЈ НА МАЛИ И СРЕДНИ БИЗНИСИ

Во Стопанската комора на Северна Македонија од минатата година е формиран Советот за високо образование и стратешки истражувања заради зголемување на вештините и знаењата на менаџерите од повеќе нивоа на сите компании. Во рамките на овој Совет развиени беа две Програми. Првата програма за бизнис лидери која има за цел …

Повеќе »

Средба за соработка во туризмот помеѓу Северна Македонија и Турција

Под покровителство на Стопанската комора на Македонија и Турција МАТТО и збратимената Стопанскa и индустриска комора на Фетије, ФТСО денеска во Скопје ќе се одржи работна средба за соработка во областа на туризмот помеѓу Република Северна Македонија и Фетије, Република Турција. Работилницата, според организаторите, е во рамките на предвидените заеднички …

Повеќе »

Форбс: Тајгер Вудс влезе во клубот на милијардери

Американскиот професионален играч на голф Тајгер Вудс им се придружи на Леброн Џејмс и Мајкл Џордан меѓу спортистите кои влегоа во кругот на милијардери, објави денеска списанието Форбс. Вудс, кој петнаесет пати беше шампион и се врати во натпреварувањето оваа пролет по тешката сообраќајна несреќа што ја доживеа минатата година, …

Повеќе »

Започна исплатата на субвенциите кон тутунарите за реколтата 2021

Тутунарите ги добиваат заслужените субвенции за реколтата 2021. Откако успеавме да ги одблокираме законските измени, преку кои се одложи обврската кон УЈП, директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на 2 јуни ги подготви и потпиша сите решенија за исплата на субвенциите и истите беа предадени …

Повеќе »

Банка за храна на Македонија додели благодарници на 20 компании поради обезбедени донации за лица од социјален ризик

Банка за храна на Македонија денеска им додели благодарници на компании кои минатите две години во време на пандемија донираа над 600 тони храна за 5.300 корисници од социјален ризик. Благодарници беа доделени на вкупно 20 компании, а претставникот на Банка за храна Македонија, Душко Христов на денешниот настан насловен …

Повеќе »

Неуромедика гламурозно го прослави јубилејот 30 години

Вчера, 8 јуни, приватната болница Неуромедика го прослави на највисоко ниво јубилејот 30 години постоење со голем гламурозен настан на кој имаше повеќе од 2000 гости. Настанот доби посебен шарм со македонскиот актер и водител Сашко Коцев, а за забавата и супер расположението на присутните гости се погрижија балканската ѕвезда …

Повеќе »