ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Пад на акциите на европските берзи во пресрет на седницата на ЕЦБ

Вредноста на акциите на европските берзи денеска бележат пад, бидејќи инвеститорите не сакаат да преземаат ризици во пресрет на состанокот на лидерите на Европската централна банка, од кој се очекува да бидат најавени зголемувањата на каматните стапки, имајќи ја предвид рекордната инфлација во еврозоната. Индексот „STOXX 600″ на водечките европски …

Повеќе »

Стипендии и вработување во Макстил за сите идни студенти на Технолошко-металуршки факултет

Компанијата Макстил доделувастипендии за студирање на Технолошко-металуршки факултет во академската 2022/23 година. Стипендиите се однесуваат на додипломските студии, го покриваат целото школување во траење од 4 години и се наменети за студентите кои ќе се запишат на насоката за Металургија, дизајн и менаџмент. Подетални информации околу студиите може да се …

Повеќе »

Телеком Србија ги претстави своите серии пред публиката во Дубровник

Најважниот фестивал во ТВ индустрија во овој дел на Европа кој што ги собира професионалците од цел свет, НЕМ Дубровник, ја угости компанијата Телеком Србија, која што во Македонија е присутна преку телекомуникацискиот оператор Мтел, како најголем производител на сериска содржина во регионот. Телеком Србија во рамките на главната програма …

Повеќе »

ССК: Воспоставување на брза лента на границите за туристичките автобуси во рамки на „Отворен Балкан”

Претседателот на Сојузот на стопански комори, Трајан Ангелоски и претседателот на Туристичко-угостителската комора, Аркан Керим беа дел од самитот „Отворен Балкан” кој се одржа во Охрид, како настан од голема важност на кој присуствуваа највисоки државни претставници од нашата земја, Албанија, Србија кои се дел од Црна Гора и Босна …

Повеќе »

АСО: Осигуреници наплатија 16 милиони евра, бројот на исплатени штети порасна за 30 отсто

Единаесет осигурителни компании за неживотно осигурување исплатија 978 милиони денари или 15,9 милиони евра за настанати штети на свои осигуреници во првите три месеци годинава. Во првите 90 дена од годинава осигурителните компании исплатиле речиси 23.000 штети на осигуреници и тоа е 30 отсто повеќе од истиот период лани, покажуваат …

Повеќе »

АЗЕСКИ ИМ ДОДЕЛИ НАГРАДА – ГОЛЕМА ПЛАКЕТА НА ВУЧИЌ, РАМА, ЗАЕВ И КОВАЧЕВСКИ

Иницијативата за единствен пазар преку создавање економска зона која дополнително ќе ги подобри политичките и економските односи и ќе ги зајакне врските меѓу народите и бизнисите, е препознаена и наградена од Стопанската комора и заслужува највисока почит. Прв пат во својата едно вековна традиција на постоење Стопанската комора на Северна …

Повеќе »

Автобуската несреќа на „Беса Транс“ и пожарот во тетовската модуларна болница пред собраниската Постојана анкетна комисија

Информацијата за автобуската несреќа на превозната компанија „Беса Транс” што се случи во Република Бугарија, како и Информацијата за состојбите и преземените активности во врска со расчистување на случајот со пожарот во модуларната болница во Тетово, се на дневен ред на денешната седница на собраниската Постојана анкетна комисија за заштита …

Повеќе »

Стручна јавна расправа за новите предлог-прописи од областа на катастарот на недвижности

Агенцијата за катастар на недвижности денеска организира стручна јавна расправа за новите предложени прописи од областа на геодезијата, премерот, катастарот на недвижности и водењето регистри. Расправата ќе почне со поздравни обраќања на министерот за правда Никола Тупанчески и на директорот на Агенцијата за катастар, Борис Тунџев по што следува темата …

Повеќе »

ССК додели Плакета на „Аптеки Виола” по повод одбележување на 30-годишен јубилеј

Сојузот на стопански комори на Македонија додели Плакета за високи достигнувања во развојот на фармацевската дејност, како и активен придонес во коморските активности на ПЗУ „Аптеки Виола” по повод одбележување на 30 годишен јубилеј од нејзиното основањето. Потпретседателот на Сојузот, проф. д-р Орце Симов, Плакетата ја врачи на свечен настан …

Повеќе »